Kopciuszek

Dataponiedziałek, 31 grudnia 2018, godz. 12:00

MiejsceOCK

 
Akt pierwszy
 
Trudny los spotkał Kopciuszka. Wszystkie prace domowe zwaliła na niego niedobra Macocha i tylko w rzadkich chwilach odpoczynku dziewczyna siedziała przy kominku i o czymś marzyła, patrząc w ogień. A tymczasem jej siostry – Złośnica i Przedrzeźniaczka – nieustannie się ze sobą kłóciły, z nudów i z lenistwa, bo nie miały nic do roboty.
Macocha, która nie lubiła nawet swoich rodzonych córek, znęcała się nad biednym Kopciuszkiem. Ile łez wylała dziewczyna z powodu przykrości, jakie spotkały ją z powodu Złośnicy, Przedrzeźniaczki i Macochy! Ale zawsze Kopciuszkowi zdawało się, że obok jest ktoś niewidzialny, kto kocha go i mu współczuje. I to dodawało dziewczynie siły i wytrwałości.
Macocha marzyła o powodzeniu swoich córek w towarzystwie, dlatego dość często zjawiali się w jej domu a to sprzedawca, a to kawalerowie z dworu wraz z muzykami w celu nauczenia dobrych manier Złośnicy i Przedrzeźniaczki. A oto wkrótce miał odbyć się bal na dworze!
Wreszcie nadszedł oczekiwany dzień. W domu pojawili się królewscy słudzy i zaprosili Macochę z córkami na bal.
Radośnie rozbłysnęły oczy Kopciuszka, bo i on marzył o znalezieniu się w królewskim pałacu. Jednak siostry ze złością rzuciły się na dziewczynę i poszarpały na niej skromną sukienkę, aby nawet nie śmiała marzyć o balu.
Gdy wszyscy pojechali i w domu zapanowała cisza, Kopciuszek wyobraził sobie swój pobyt na balu u króla i spotkanie z pięknym Księciem.
Raptem Kopciuszek ujrzał Wróżkę. Dobra czarodziejka z zachwytem śledziła rozmarzoną dziewczynę. Wróżka obiecała dziewczynie, że na pewno znajdzie się w pałacu królewskim. Pokój przemienił się w zaczarowany ogród. Księżniczki i kawalerowie przechadzają się wśród alei róż…
Wróżka dotknęła Kopciuszka i natychmiast pojawił się Książę, a sam Kopciuszek przemienił się w piękną księżniczkę. Czy to jawa czy sen?! I tylko kryształowe pantofelki świadczyły o tym, że dobra czarodziejka dokonała prawdziwego cudu.
A w dali już płonął tysiącami świateł pałac, gdzie zaraz miał rozpocząć się bal. Kopciuszek leciał na spotkanie swojemu szczęściu jak na skrzydłach, ledwie dotykając nogami ziemi.
Jednak najpierw dziewczynę czekały nie tylko radosne chwile, ale i wielka próba.
 
Akt drugi
 
Wielka sala w pałacu królewskim wypełniona gośćmi. Przybyła tutaj Macocha ze swoimi córkami: Złośnicą i Przedrzeźniaczką. Pojawia się Król w otoczeniu dworzan. Wszyscy czekają na Księcia – oto i on.
Dworzanie chwalą się jeden przez drugiego swoimi pięknymi kamizelkami i modnymi trzewikami. Raptem wszyscy zapominają o bożym świecie – w Sali pojawia się bowiem piekna księżniczka. Nikt nie poznaje w niej wiecznie zajętego sprawami domowymi Kopciuszka.
Oczarowany Książę spogląda na piękną dziewczynę. Kopciuszek poznaje w nim młodzieńca, którego w wizji ukazała poprzednio tajemnicza Wróżka.
Natychmiast wszystko znika – Książę i Kopciuszek pozostają w baśniowym świecie. odtąd istnieje on tylko dla nich dwojga.
Niestety, czas płynie nieubłaganie. Równo o północy, gdy zegar wybił ostatnie dwunaste uderzenie, wszyscy spostrzegają w centrum wspaniałej sali królewskiej zwykłą dziewczynę w ubożuchnej sukience. Zdezorientowany Książę podnosi z ziemi kryształowy pantofelek i nie zwraca żadnej uwagi na dziewczynę. Czyż mógł pomyśleć, że jeszcze przed momentem Kopciuszek był księżniczką, oszałamiającą swoją urodą?!
 
Akt trzeci
 
Dworzanie dokładają wszelkich starań, aby zabawić smutnego Księcia. Jednak nawet najpierwsze piękności królestwa nie są w stanie zmusić go, aby zapomniał o czarującej nieznajomej, która tak niespodziewanie zniknęła z królewskiego balu. Kim była? Gdzie jest teraz?! Te myśli nie opuszczają młodzieńca.
Zakochany Książę, rozumiejąc, że nie może żyć bez czarującej nieznajomej, decyduje się na poszukiwania jej na całym świecie. ale ani w Hiszpanii, ani w Oriencie nie spotyka swojej ukochanej.
Z pomocą Księciu przychodzi Dobra Wróżka. Wskazuje mu drogę do domu, w którym mieszka Kopciuszek. Ponownie jednak, ujrzawszy dziewczynę w zwyczajnej sukience, Książę nie poznaje swojej ukochanej. Tymczasem Złośnica i Przedrzeźniaczka próbują zaprezentować się jako czarujące księżniczki.
Młodzieniec traci ostatnia nadzieję na znalezienie ukochanej dziewczyny. Jeszcze chwila i opuści dom, do którego skierowała go Wróżka. Czarodziejka sama jest w rozterce: czyżby Książę sercem nie czuł, że obok stoi jego ukochana, jego miłość?
Kopciuszek też stracił nadzieję. W rozpaczy wrzuca swój kryształowy pantofelek do kominka.
Jakaś siła zmusiła Księcia do spojrzenia w tym momencie na Kopciuszka. I w odblasku ognia poznał w nim księżniczkę, która zdobyła jego serce.
Ponownie pozostają we dwoje, aby odpłynąć w cudowne królestwo marzeń…

Bilety: 40 zł

Forum Synagoga Kino Komeda Nasz profil na facebooku Nasze konto na youtube Wirtualna wycieczka

Partnerzy

Jeżeli chcesz otrzymywać maile z informacjami o bieżącej działalności i zaproszenia na organizowane przez nas przedsięwzięcia, zasubskrybuj newslettera podając poniżej swój adres e-mail.