Ogólnopolskie Obchody Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej

Datasobota, 31 sierpnia 2019, godz. 09:00

MiejsceOCK, Stanica Harcerska ZHP

Głównym celem obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Zaginionej i Poszukiwanej jest uświadomienie społeczeństwu skali problemu jakim jest zaginięcie osoby oraz przedstawienie znaczenia grup poszukiwawczo - ratowniczych i współdziałanie wszystkich służb. Organizatorem obchodów jest ostrowskie Stowarzyszenie Szukamy i Ratujemy, które powstało w 2018 roku. Specjalizujemy się w organizowaniu, prowadzeniu i koordynowaniu działań poszukiwawczo - ratowniczych na terenie wielkopolski ale także województw ościennych. Posiadamy jedyne w Wielkopolsce Mobilne Centrum Koordynacji Poszukiwań.

Pojazd zaopatrzony jest w dwa niezależne stanowiska do prowadzenia działań, wyposażone w stanowiska komputerowe, łączość bezprzewodową, stacjonarny telefon cyfrowy oraz autorski program wsparcia poszukiwań SIRON, który zintegrowany jest z aplikacją na smartfony pn. Szukamy i Ratujemy. Autorem i wykonawcą programu informatycznego jest członek naszego stowarzyszenia Błażej Busza. Program SIRON wraz z aplikacją wykorzystywany jest przez strażaków, policjantów i inne służby biorące udział w akcjach poszukiwawczo - ratowniczych.

Na tym etapie nasza grupa wsółpracuje z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji w zakresie wdrożenia programu SIRON dla jednostek policji. Wspieramy również KGP w poszukiwaniach osób zaginionych na terenie całego kraju. Warto podkreslić, że od początku powstania naszego związku braliśmy udział w 67 akcjach poszukiwawczych i poszukiwawczo - ratowniczych, w których uratowaliśmy sześć osób. Tylko w miesiącu czerwcu i lipcu bieżącego roku na prośbę Policji zostaliśmy zadysponowani do czterech akcji poszukiwawczo - ratowniczych w miejscowościach Leszno, Gostyń, Koźmin Wielkopolski i na terenie gminy Sośnie. W trzech przypadkach ciała osób zaginionych zostały odnalezione przez ratowników naszego stowarzyszenia. Akcje koordynowane były przy udziale naszego Mobilnego Centrum Koordynacji Poszukiwań.sobota, 31 sierpnia 2019
9.00 - Uroczyste otwarcie obchodów i pikniku. (Scena przed OCK)
9.30 - Panel prelekcji (cz.1) (Duża Scena OCK)
11.30 - przerwa
12.00 - Panel prelekcji (cz.2)
14.30 - zakończenie pikniku (foyer OCK)
15.00 - parada pojazdów służb biorących udział w obchodach (trasa: OCK-Rynek-Wrocławska-Głogowska-Wojska Polskiego-Raszkowska-Spichrzowa-Strumykowa-Stanica al. Siwego Sokoła)
15.30 - przerwa
17.30 - odprawa przed manewrami poszukiwawczo-ratowniczymi (Stanica Harcerska ZHP)
18.30 - manewry poszukiwawczo-ratownicze
23.00 - zakończenie manewrówSzukamy i Ratujemy

Forum Synagoga Kino Komeda Nasz profil na facebooku Nasze konto na youtube Wirtualna wycieczka

Partnerzy

Jeżeli chcesz otrzymywać maile z informacjami o bieżącej działalności i zaproszenia na organizowane przez nas przedsięwzięcia, zasubskrybuj newslettera podając poniżej swój adres e-mail.