Teatr im. S. Żeromskiego. Wojna nie ma w sobie...

Dataśroda, 29 listopada 2017, godz. 19:00

MiejsceDuża Scena

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety

„Mówią, że na wojnie człowiek jest człowiekiem tylko w połowie, a w drugiej połowie – zwierzęciem. Właśnie tak… Bo inaczej by nie przeżył” – mówi jedna z bohaterek książki Swietłany Aleksijewicz. Na książkę składają się rozmowy z kobietami, które walczyły w armii radzieckiej podczas II wojny światowej. Bohaterki milczały przez wiele lat.
Elżbieta Depta, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie reportaż Aleksijwicz (nagrodzony w 2015 roku Literacką Nagrodą Nobla) przeniosła na małą scenę Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Powstał spektakl pod tym samym tytułem. Jego bohaterki poznajemy jako młode dziewczyny, które decydują się wziąć udział w zmaganiach wojennych, chociaż nie zdają sobie sprawy z tego, na czym polega prawdziwa wojna. Wprawdzie deklarują gotowość oddania życia za ojczyznę, jednak obawiają się ewentualnych szpecących ran, które mogą odnieść, oraz tego, jak będą wyglądały po śmierci. Problemem jest dla nich konieczność noszenia męskich ubrań, w których nie wyglądają atrakcyjnie. Nie potrafią posługiwać się bronią, a w sytuacji zagrożenia przepraszają przeciwnika i uprzedzają, że są zmuszone do niego strzelić. Jednak po pewnym czasie ich postawa ulega ogromnej zmianie. Młode żołnierki uczą się strzelać i zabijać na rozkaz. Cena, jaka płacą za udział w wojnie, jest wysoka. Bardzo wysoka: stres pourazowy nie pozwala im normalnie żyć.

(…) Kielecki spektakl jest wielkim, pełnym emocji wołaniem o pokój. Pokazuje, że wojna nie jest dla kobiet, nie jest dla mężczyzn, nie jest dla nikogo, bo niszczy wszystko i wszystkich.
Elżbieta Depta proponuje widzom wizytę w piekle. Warto tam wejść na chwilę, by nie musieć spędzić tam reszty życia.
Lidia Cichocka, Echo Dnia

Spektakl „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” był dotychczas prezentowany na:
• 4. Festiwalu Debiutantów – Pierwszy Kontakt, Toruń 2017 - Główna nagroda aktorska dla Anny Antoniewicz za rolę Snajperki
• Forum Młodej Reżyserii, Kraków 2016
• Festiwalu Nowej Scenografii w Katowicach, 2016 – Nagroda dla Agaty Andrusyszyn dyplom za realizację teatralną; Nagroda Specjalna Teatru Śląskiego

 

Obsada
sanitariuszka: Dagna Dywicka
saperka: Magda Grąziowska
kobieta w czerwieni: Joanna Kasperek
snajperka: Anna Antoniewicz
żołnierz: Krzysztof Grabowski
dowódca/mama/lekarz: Edward Janaszek

Inni realizatorzy
Tłumaczenie: Jerzy Czech
Adaptacja tekstu: Elżbieta Depta, Justyna Pobiedzińska
Muzyka: Wer.K.
Video: Monika Proba, Piotr Wójcik
Ruch sceniczny: Michał Ośka
Wizualizacja: Agata Kadenacy

 

czas trwania: 75 minut (bez przerwy)
scenografia: Agata Andrusyszyn
choreografia: Michał Ośka
dramaturgia: Elżbieta Depta
data premiery: 14 maja 2016
miejsce premiery: Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

 

Spektakl dla widzów dorosłych
Bilety: 15 zł

*Spektakl w ramach programu TEATR POLSKA

 

Forum Synagoga Kino Komeda Nasz profil na facebooku Nasze konto na youtube Wirtualna wycieczka

Partnerzy

Jeżeli chcesz otrzymywać maile z informacjami o bieżącej działalności i zaproszenia na organizowane przez nas przedsięwzięcia, zasubskrybuj newslettera podając poniżej swój adres e-mail.