Mira Żelechower-Aleksiun KALENDARZ PAMIĘCI WG BRUNONA SCHULZA

Datapiątek, 17 listopada 2017, godz. 18:00

MiejsceForum Synagoga

Cykl obrazów Kalendarz Pamięci wg Brunona Schulza jest moim hołdem dla artysty i całego pokolenia Żydów zamordowanego w Holokauście, w tym dla mego Ojca, Szlomo Janklewicza.

Inspiracją do pracy nad tym cyklem stała się współpraca w roku 2007 z Double Edge Theater z Ashfield koło Bostonu nad sztuką Republic of Dreams wg tekstów B. Schulza. Przy tej okazji natrafiłam na esej Jorg‘a Schulte Wielka kronika Kalendarza. Zauważa on, że 13 opowiadań trzech części Traktatu o Manekinach to zaszyfrowany kalendarz żydowski.

W opowiadaniach Schulza nie mamy do czynienia z jednoznaczną wykładnią, ale po-szłam tym tropem i malowałam kolejne karty kalendarza szukając znaków ukrytych miesięcy. Fragmenty tych tekstów wpisywałam w obraz. W obrazach - rysunkach Schulza na nowo zadziwiło mnie jak bardzo wizje Schulza antycypują  ponury czas Zagłady. Użyłam fragmentów jego grafik jako cytatów w swoich obrazach. Wplotłam je w tematy związane z czytaniami Tory przypadającymi na odpowiedni czas.

Jak wiadomo kalendarz hebrajski oparty jest na systemie lunarnym i w roku przestępnym składa się z 13 miesięcy. Wprawdzie w tradycji żydowskiej istnieją cztery momenty, które można uznać za początek roku, ale moje strony ułożyłam według kolejności najogólniej przyjętej, gdzie rok zaczyna się od Rosz ha Szana – Głowa Roku. *Head of the Year. To zazwyczaj wypada około połowy września. Koncepcja ukrytego kalendarza może być podważana, ale dla mnie stała się ekscytującą inspiracją, by stworzyć obrazy – karty kalendarza, które karmią się obrazami i tekstami Brunona Schulza.
Malując te obrazy mogłam wyrzucać z siebie żal i ból przemieniając je we współczucie.


/Mira Żelechower-Aleksiun/

 

*wystawa czynna do końca 2017 roku

Forum Synagoga Kino Komeda Nasz profil na facebooku Nasze konto na youtube Wirtualna wycieczka

Partnerzy

Jeżeli chcesz otrzymywać maile z informacjami o bieżącej działalności i zaproszenia na organizowane przez nas przedsięwzięcia, zasubskrybuj newslettera podając poniżej swój adres e-mail.