Kłamstwo

Datawtorek, 13 lutego 2018, godz. 19:00

MiejsceDuża Scena

Florian Zeller to jeden z najgorętszych talentów literackich Francji - autor głośnej sztuki "Prawda" oraz powieści "Julien Parme" - nominowanej do najważniejszego francuskiego wyróżnienia literackiego - Nagrody Goncourtów. Spektakl "Kłamstwo" - oparty na jednym z jego najnowszych tekstów - jest intelektualną rozgrywką między dwiema parami uroczych i... jakże przy tym zakłamanych ludzi, błyskotliwą, niejednoznaczną i utrzymaną w komediowej konwencji sztuką, w której główne role odgrywają emocje, skomplikowane relacje, zdrada oraz... kłamstwo. Czy można kogoś kochać i okłamywać? Czy kłamstwo może być dowodem miłości? Czy kłamstwo "w dobrej wierze" jest naprawdę w dobrej wierze?

"Kłamstwo" to niesamowite i przenikliwe, a przy tym - o zgrozo - zabawne studium kłamstwa. Florian Zeller zdążył już przyzwyczaić swoich widzów do ostrej jazdy i bolesnego telemarku. Porusza się on z gracją baletnicy i precyzją chirurga w meandrach i zakamarkach ludzkich umysłów. Dwie pary małżeńskie, dwie pary przyjaciół, dwie pary kochanków, a ich nadal tylko czworo. Jak to jest możliwe? Autor wie sporo o związkach damsko-męskich. Ktoś mógłby powiedzieć, a kto nie wie? On jednak umiejętnie i prowokacyjnie przełożył to na słowa, które tną... jak brzytwa, a tonący?... No właśnie.

W spektaklu metaforycznie udało się połączyć Bergmanowskie "Sceny z życia małżeńskiego" z komediami Woody‘ego Allena.
Oczywiście sztuka nie jest jedynie słowną ekwilibrystyką, ale zawiera racjonalny i filozoficzny podtekst.


obsada:
Sambor Czarnota
Joanna Liszowska
Izabela Kuna
Mikołaj Roznerski
Milena Suszyńska
Piotr Szwedes
Adriana Kalska.

tekst: Florian Zeller
przekład: Barbara Grzegorzewska
reżyseria: Wojciech Malajkat
scenografia: Wojciech Stefaniak
wykonawcy w zmiennej obsadzie: Joanna Liszowska/Izabela Kuna, Milena Suszyńska/Adriana Kalska, Piotr Szwedes/Wojciech Malajkat, Mikołaj Roznerski/Sambor Czarnota
premiera: wrzesień 2017
czas: 115 minut (1 przerwa)

bilety: 80 zł

Forum Synagoga Kino Komeda Nasz profil na facebooku Nasze konto na youtube Wirtualna wycieczka

Partnerzy

Jeżeli chcesz otrzymywać maile z informacjami o bieżącej działalności i zaproszenia na organizowane przez nas przedsięwzięcia, zasubskrybuj newslettera podając poniżej swój adres e-mail.