19.OFTeN. Wanda Wasilewska

Datapiątek, 18 maja 2018, godz. 21:30

MiejsceForum Synagoga

Fundacja Wspierania Kultury i Inicjatyw Społecznych /Legnica

 

scenariusz i reżyseria: Aleksandra Skorupa
występuje: Kamila Bednarek
światło: Marta Seredyńska
premiera: 2016 r.

Co by się stało, gdyby Wanda Wasilewska przybyła do nas 54 lata od własnej śmierci? Co mogłaby powiedzieć? Za czym tęsknić? Jak patrzyłaby na współczesną Polskę? Czy można nazwać ją postacią tragiczną czy tylko kochanką Stalina i zdrajczynią ojczyzny?
Tekst pisany jest z trzech perspektyw. Z jednej strony mamy rok 2018, by za chwilę móc przenieść się w czasy przedwojenne czy lata 50-te, będące okresem największej działalności politycznej Wandy. Biografia pojedynczego człowieka splata się z biografią państwową. Wasilewska staje się niejako postacią tragiczną, chociaż twórcom nie zależy na jej odbrązawianiu.
Ciekawe w tym kontekście staje się zmaganie młodej aktorki, nie znającej wcześniej Wandy, z kimś, kto pokoleniu jej rodziców kojarzy się z najgorszym stalinowskim okresem. Aktorka, Kamila Banasiak (studentka AST w Krakowie i aktorka Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie), próbuje wcielić się w postać odległą od niej historycznie i mentalnie. To tutaj łączy się przeszłość z teraźniejszością, a wszystko wymyka się jednoznacznej ocenie.
Aleksandra Skorupa - studentka reżyserii w AST w Krakowie; teatrolog (absolwentka UAM w Poznaniu i UJ w Krakowie); dramaturg i reżyserka autorskich spektakli.

Forum Synagoga Kino Komeda Nasz profil na facebooku Nasze konto na youtube Wirtualna wycieczka

Partnerzy

Jeżeli chcesz otrzymywać maile z informacjami o bieżącej działalności i zaproszenia na organizowane przez nas przedsięwzięcia, zasubskrybuj newslettera podając poniżej swój adres e-mail.