Podczas festiwalu rozstrzygany jest konkurs Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. W tym roku bierze w nim udział sześcioro kompozytorów, którzy stworzyli muzykę do następujących obrazów:
• Bartosz Chajdecki – „Simona Kossak”, reż. Adrian Panek
• Wojciech Frycz – „Sezony”, reż. Michał Grzybowski
• Tomasz Gąssowski – „Wróbel” reż. Tomasz Gąssowski
• Frederikke Hoffmeier – „Dziewczyna z igłą”, reż. Magnus von Horn
• Paweł Lucewicz – „Napad”, reż. Michał Gazda
• Stefan Wesołowski – „Minghun”, reż. Jan P. Matuszyński
Pięcioosobowy skład jurorski stanowią: Tomasz Lach – przewodniczący, Roma Gąsiorowska, Tomasz Makowiecki, Magdalena Łazarkiewicz oraz Jan Kanty Pawluśkiewicz. Jak co roku, wszystkie filmy konkursowe zobaczymy podczas festiwalu, a będą one wyświetlane od środy do piątku. Szczegóły programu na naszej stronie internetowej www.grandprixkomeda.pl
TOMASZ LACH, przewodniczący jury
Plastyk, malarz, grafik reklamowy, fotograf. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem i Krakowie. Syn Zosi Komedowej, wychowywany również przez Krzysztofa Komedę-Trzcińskiego. Autor książek m.in.: „Kumpel. O Komedzie, Zośce i innych”, „Ostatni tacy przyjaciele. Komeda, Hłasko, Niziński”.
ROMA GĄSIOROWSKA
Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, projektantka mody, life-coach, reżyser, producent, menager kultury, założycielka szkoły aktorskiej AktoRstudio, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny W-arte! Open Art Space. Absolwentka PWST w Krakowie, wyróżniona za rolę w dyplomowym przedstawieniu „Zimne dziecko” nagrodą dla młodego aktora na XLV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczęła współpracę z Teatrem Rozmaitości w ramach projektu Teren Warszawa. W 2011 r. za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie „Ki” została nagrodzona Złotymi Lwami na FF w Gdyni i w 2012 r. na Festiwalu Aktorstwa Filmowego. Za drugoplanową rolę w „Sali Samobójców” została wyróżniona Złotym Szczeniakiem oraz Złotą Kaczką w 2011 r., nominowana była także do Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł”. Zagrała w wielu filmach zarówno artystycznych, jak i komercyjnych m.in.: „Pogoda na jutro”, „Wojna polsko-ruska”, „Ki” „Sala Samobójców”, „Listy do M”, „Listy do M.2”, „Amatorzy”, „Podatek od miłości” czy „Córki Dancingu”, w którym również prowadziła coaching aktorski głównych bohaterek. Ma na swoim koncie udział w topowych serialach telewizyjnych. W zespole teatralnym TR Warszawa przez 12 lat stworzyła ok. 20 ról i zdobyła kilka nagród na festiwalach. Współreżyserowała i wyprodukowała pod szyldem W-arte! Open Art Space: „Płyń” – spektakl/koncert na podstawie tekstu i muzyki do autorskiego albumu J.P.Śliwa Piotra Roguckiego z nim i jego zespołem na scenie, Agatą Kuleszą, Tomaszem Schuchardtem, Matyldą Damięcką i Ireną Melcer. Matka dwójki dzieci, wegetarianka, propagatorka i działaczka na rzecz świadomego życia w wielkim mieście „slowfastlife”. Wraz z Sylwią Stano napisała książkę „Całe szczęście, jestem kobietą” (2019).
MAGDALENA ŁAZARKIEWICZ
Reżyserka, scenarzystka, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz AMA w Krakowie. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po serii dokumentów zrealizowanych w WFD, debiutowała filmem telewizyjnym „Przez dotyk”(pod opieką artystyczną Krzysztofa Kieślowskiego). Zrealizowała filmy fabularne: „Ostatni dzwonek”(1989), „Odjazd” (współreż. Piotr Łazarkiewicz, 1992), „Białe małżeństwo”(1992), „Na koniec świata” (1999), „Maraton tańca”(2012), „Powrót” (2019), „Kajtek Czarodziej” (2023) oraz seriale: „Ekipa” (2007, 5 odcinków), „Głęboka woda” sezon1-2 (2012, 2013, 20 odcinków). Wyreżyserowała też kilka spektakli teatralnych w: Warszawie, Krakowie i w Łodzi (Teatr Studio, Teatr Powszechny, Teatr Nowa Praga, Teatr Słowackiego, Teatr Wielki), kilkanaście spektakli Teatru Telewizji oraz kilka cykli programów telewizyjnych (m.in. Ogród Sztuk oraz Przystanek Kultura). Ważniejsze nagrody: Grand Prix w Creteil (1986), Grand Prix w Koszalinie (1990), Nagroda Specjalna w Gdyni(1992), Grand Prix w Plowdiv (1998), Prix Italia (2012), Prix Europa (2012), Grand Prix na FPF w Toronto (2019), Nagroda za reżyserię na FPF w Chicago (2019), Nagroda Publiczności na Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim (2020).
TOMASZ MAKOWIECKI
Muzyk, producent, kompozytor, wokalista i autor tekstów, który obecny jest na polskiej scenie muzycznej od 2001 r. Na swoim koncie ma sześć albumów studyjnych: „Makowiecki Band”, „Piosenki na nie”, „Ostatnie wspólne zdjęcie”, „NO!NO!NO!”, „Moizm”, „Bailando”, a także udział w kilkudziesięciu wydarzeniach i projektach muzycznych we współpracy z czołowymi artystami z polski i zagranicy. Twórca muzyki filmowej, reklamowej oraz słuchowisk artystycznych. Wielokrotnie nominowany do nagród polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk” oraz Paszportu Polityki.
JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ
Jeden z bardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej.
Karierę artystyczną rozpoczął w 1967 r. jako jeden ze współzałożycieli kabaretu „Anawa”. Piosenki z jego muzyką w wykonaniu Marka Grechuty i innych wybitnych artystów były wielokrotnie nagradzane. Pawluśkiewicz jest kompozytorem muzyki teatralnej, związanym z wieloma polskimi scenami. Skomponował też muzykę do wielu polskich filmów, reżyserowanych m.in. przez F. Falka, J. Zaorskiego, W. Krzystka, K. Kieślowskiego i A. Holland. W 1992 r. stworzył „Nieszpory Ludźmierskie” do słów Leszka Aleksandra Moczulskiego, następnie – „Harfy Papuszy”, „Nowy Radosny Dzień”, oratorium „Droga. Życie. Miłość”.
Od wielu lat związany jest z Piwnicą pod Baranami. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poważna i Kompozytor Roku.
Drugą obok komponowania muzyki pasją Pawluśkiewicza jest malarstwo. Jego obrazy prezentowane były na wystawach w Polsce, Brukseli, we Włoszech oraz na Węgrzech.
Zdobywca Grand Prix Komeda w 2014 r. za muzykę do filmu „Papusza” w reż. Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze na Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowym im. K. Komedy w Ostrowie Wielkopolskim oraz Nagrody za Całokształt Twórczości na tymże festiwalu w 2020 roku.