Data: czwartek, 29.04.2021, godz. 19:00
Miejsce: Forum Synagoga
wydarzenie prezentowane online
na facebooku i kanale youtube Ostrowskiego Centrum Kultury o godzinie 19:00
oraz na antenie Telewizji Proart o godzinie 19:50
Marta Marszałł
Ostrowianka, rocznik 1991. Absolwentka Wydziału Malarstwa poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu (2016). Laureatka nagród, autorka wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wielu wystaw zbiorowych w kraju oraz poza jego granicami. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Zajmuje się malarstwem sztalugowym oraz ściennym. Najchętniej podejmowanym przez artystkę tematem jest portret, wykonywany w technice akrylowej, olejnej oraz rysunkowej. Pociąga ją temat kondycji człowieka oraz estetyka ludzkiego ciała, będące fascynacją twórczością wielkich mistrzów, a szczególnie Jacka Malczewskiego. Ponadto w swoich inspiracjach artystka sięga do świata muzyki oraz krótkiej audiowizualnej formy sztuki filmowej – teledysku. W swych poczynaniach malarskich powraca niekiedy do wykorzystywania aluzji, dotyczącej optycznej mikrostruktury ekranu telewizyjnego, jaką jest piksel. Obszar jej zainteresowań dopełnia sztuka sakralna, która w mniej lub bardziej dosłowny sposób pojawia się w jej pracach; stąd też jej zamiłowanie do pozłotnictwa.
„Malarstwo jest dla mnie przestrzenią wychodzenia naprzeciw własnym potrzebom artystycznym oraz poszukiwaniem nowych środków wyrazu. Oprócz obejmowania prac w ramach cykli malarskich czy spójności tematycznej, chętnie oddaję we władanie widza nieograniczony obszar wolności interpretacyjnej. Każda bowiem odbiorcza interwencja widza modyfikuje znaczenie obrazu, nadane mu wcześniej przez autora. Niezależnie od poruszanych tematów czy używanych technik wyrazu artystycznego, pragnę pozostać autentyczna, wierna sobie oraz nieustannie poszukująca Prawdy”.
„Wierzę, że podstawowym wymiarem dzieła sztuki jest wymiar etyczny. »Wierzę« to znaczy : na pewno wiem, choć nie mam możliwości udowodnienia. W sztuce chodzi o Prawdę – tak jak w życiu”. – Roman Berger