Data: poniedziałek, 07.10.2024, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK
Pokazy spektakli odbywają się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
SPEKTAKL INSPIROWANY KSIĄŻKĄ PAWŁA CZADO „GÓRNIK ZABRZE. OPOWIEŚĆ O ZŁOTYCH LATACH”.
Spektakl o „złotych latach” Górnika Zabrze jest pomyślany jako lokalna opowieść, z której legniccy twórcy zaproszeni do Teatru Nowego w Zabrzu są dobrze znani. Historia drużyny przełoży się w sposób naturalny na ludzi, którzy ją tworzyli i na miasto, w którym się rozgrywała.
Opowieść o Górniku nie będzie jednak stricte dokumentalna. Teatr nie lubi dosłowności. Artyści tworząc lokalne opowieści czerpią szeroko z faktów, ale potem pozwalają sobie przełożyć je na teatralną metaforę. Dzięki temu spektakl nie pozostaje jedynie lokalny – robi się zrozumiały dla mieszkańców innych miast. W przypadku Górnika takie „zuniwersalizowanie” opowieści jest szczególnie ważne, bo przecież sukcesy drużyny swoim zasięgiem wychodziły daleko poza Zabrze.
Reżyseria: Jacek Głomb
Scenografia: Małgorzata Bulanda
Ruch sceniczny: Witold Jurewicz
Muzyka: Bartosz Straburzyński
Realizacja świateł: Wacław Czarnecki
Obsada: Hanna Boratyńska, Anna Konieczna, Joanna Romaniak, Maciej Kaczor, Krzysztof Urbanowicz, Andrzej Kroczyński, Jakub Piwowarczyk, Marian Wiśniewski
„Chopcy z Roosevelta” będą więc opowiadać o historii sportowców, którzy na co dzień zmagają się z ogromną ambicją, ograniczeniami ciała, ale też ze swoją śląską tożsamością czy troskami życia codziennego. To będzie również opowieść o ich rodzinach, sąsiadach i kibicach całej Polski. Dzięki takiemu rozszerzeniu spektakl zada pytania: co stanowi o fenomenie takich zjawisk, jak Górnik Zabrze? Czym jest duch sportowy dziś, a czym był kiedyś? Jak zmienia się piłka pod wpływem pieniędzy, oczekiwań i mediów? Co sprawia, że jako Polacy, tak bardzo potrzebujemy sukcesów sportowych, by podkreślić naszą zbiorową siłę? Jakie ambicje przelewamy na piłkarzy?
Spektakl może stać się więc także punktem refleksji nad problemami wychodzącymi znacznie dalej poza piłkarskie boisko.
KATARZYNA KNYCHALSKA, JACEK GŁOMB
TEATR POLSKA 2024
TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej. Powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.
Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.
Program TEATR POLSKA organizowany jest w 2024 po raz szesnasty. Do tegorocznej edycji Zespół Sterujący ds. artystycznych zakwalifikował do drugiego etapu 13 przedstawień:
- „Chłopaki płaczą”, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka, reż. Michał Buszewicz
- „Chopcy z Roosevelta”, Teatr Nowy w Zabrzu, reż. Jacek Głomb
- „Hamlet-Komentarz”, Fundacja Bral/Teatr Pieśń Kozła, reż. Grzegorz Bral
- „Historia Jakuba”, Fundacja Zatrzymać Czas, reż. Aldona Figura
- „Ifigenia ze Splott”, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, reż. Filip Gieldon
- „Kulka”, Fundacja LALE.Teatr, reż. Tomasz Maśląkowski
- „Mała Piętnastka – legendy pomorskie”, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, reż. Tomasz Man
- „Matecznik”, Fundacja Teatr Łątek, reż. Krzysztof Zemło
- „Morze ∞ możliwości”, Fundacja Gra/nice, reż. Aga Błaszczak
- „Perfekty i Ambaras”, Teatr Lalek „Pleciuga”, reż. Jakub Krofta
- „Pięć i pół człowieka”, Olsztyński Teatr Lalek, reż. Andrzej Bartnikowski
- „Q&A”, Stowarzyszenie Imagination Space Centre, reż. Rachel Erdos
- „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej”, Dom Spotkań z Historią, reż. Anna Gryszkówna
Pokazy spektakli TEATR POLSKA trwają od 1 września do 30 listopada 2024 r.
Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska
bilety: 25 zł, do nabycia w kasie OCK i na www.bilet.pax.pl
16+ spektakl dla młodzieży i dorosłych