7 kwietnia | 19:00
Flow
reżyseria: Gints Zilbalodis
animowany, Łotwa, Francja, Belgia, 84 min
Kot zazwyczaj chadza własnymi ścieżkami. Tu futrzasty czworonóg musi jednak połączyć siły z innymi zwierzętami, żeby wraz nimi przetrwać na pokładzie drewnianej łodzi wielką powódź. W zazwyczaj spokojnym lesie coś wisi w powietrzu. Sprawcą całego zamieszania jest szybko podnoszący się poziom wody, przed którym ucieka także dość nieufny kot. Zwierzę wskakuje na zniszczoną żaglówkę, rozpoczynając wielki rejs. Na jej pokładzie dochodzi do międzygatunkowego spotkania. Każdy rozbitek jest inny: labradora roznosi energia, lemur głównie gromadzi rzeczy, a kapibara – jak to kapibara! – spędza czas na wypoczynku. Aby stawić czoła zagrożeniu, bohaterowie będą musieli nauczyć się współpracować i rozumieć swoje potrzeby. Bezdialogowy film animowany łotewskiego wizjonera animacji to porywająca wizualna odyseja.
14 kwietnia | 19:00
Bogini Parthenope
reżyseria: Paolo Sorrentino
dramat, Włochy, Francja, 136 min
Przyjście na świat małej Partenope jest jak narodziny bogini. Na pięknej wyspie Capri objawia się kobieta idealna, która swą niezwykłą urodą zniewala mężczyzn, jednocześnie wymykając się ich żądzom. Ambitna, ogromnie ciekawa świata, nade wszystko ceni sobie wolność i szukanie własnej drogi przez życie. Od spotkanych na niej mężczyzn, amerykańskiego pisarza, lubieżnego biskupa czy zakochanego w niej do szaleństwa przyjaciela z młodości, uczy się patrzeć na świat pod różnymi kątami. Zanurzona w tętniącym żywiole neapolitańskiej codzienności nigdy nie daje się zdefiniować i ujarzmić.
28 kwietnia | 19:00
Queer
reżyseria: Luca Guadagnino
dramat, USA, Włochy, 135 min
Wciąga nas w ten świat od pierwszych kadrów – duszny Meksyk lat 40., zadymione bary i ciała uwikłane w sieć pragnień. Queer, najnowszy film Luki Guadagnino, to opowieść o mężczyznach, których połączyła obsesja silniejsza niż rozsądek. Daniel Craig – odarty z bondowskiego chłodu – gra Williama Lee, samotnego ekspata dryfującego przez życie i kolejne kieliszki. Na jego drodze staje młody, olśniewająco piękny Gene Allerton (Drew Starkey), a relacja szybko wymyka się spod kontroli. Guadagnino po raz kolejny udowadnia, że nikt tak jak on nie potrafi opowiadać o pożądaniu – fizycznym, ale i metafizycznym. Ekranizacja Burroughsa staje się pretekstem do stworzenia sensualnego widowiska, w którym cielesność miesza się z narkotycznym odurzeniem. Nie zabrakło też ostrego politycznego tonu – reżyser z wyczuciem wplata w tę historię satyrę na pruderyjną, skostniałą Amerykę. Jeśli Tamte dni, tamte noce były subtelną opowieścią o pierwszej miłości, a Nienasyceni – duszną historią namiętności i zdrady, Queer to ich mroczniejszy, bardziej drapieżny brat. Kino z pogranicza jawy i halucynacji, w którym każdy gest i spojrzenie znaczą więcej niż słowa.
bilety w cenie 15 zł do nabycia w kasie OCK oraz na www.bilet.pax.pl
Honorowana jest Ostrowska Karta Mieszkańca