Włodek Pawlik na Grand Prix Komeda

Włodek Pawlik laureatem Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości. Nagroda zostanie wręczona podczas finału festiwalu filmowego w Ostrowie Wielkopolskim, a w trakcie całego wydarzenia nie zabraknie pokazów specjalnych związanych z nagrodzonym kompozytorem.

Włodek Pawlik to światowej sławy pianista jazzowy i kompozytor, laureat nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia” w kategorii „The Best Jazz Large Ensemble”. W jego dorobku znajdują się 44  autorskie płyty, szereg dzieł muzyki filmowej, kompozycji orkiestrowych, a albumy osiągają na rynku status złotych i platynowych. Jest autorem muzyki do obsypanych nagrodami filmów „Wrony” i „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, do filmu „Rewers” w reż. Borysa Lankosza, a także międzynarodowych produkcji.

– Jesteśmy szczęśliwi, że obok nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia”, „Orła” i nagrody za muzykę na festiwalu w Gdyni, obok Fryderyka i statuetki „Koryfeusza Muzyki”, już w czerwcu kolekcja sławy i chwały Włodzimierza Pawlika wzbogaci się o „Grand Prix Komeda” – Nagrodę za Całokształt Twórczości  – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda. – Pawlik, artysta nagrywający z największymi muzykami, Randym Beckerem, Mike’em Sternem, Richiem Cole’em czy Zbigniewem Wegehauptem, stworzył w polskim kinie własny styl ilustrowania obrazu filmowego – dodaje.    

Nagroda Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości przyznawana jest na festiwalu filmowym w Ostrowie Wielkopolskim od 2018 roku, od 7. edycji. Wręczana jest podczas gali finałowej, natomiast w trakcie całego wydarzenia nie brakuje pokazów specjalnych związanych z muzyką laureata. Nie inaczej będzie w tym roku. Drugiego dnia festiwalu, 11 czerwca, zobaczymy film Borysa Lankosza „Rewers”, a w piątek, 14 czerwca, obraz Doroty Kędzierzawskiej „Pora umierać”.

Muzyka Pawlika komponowana do filmów Doroty Kędzierzawskiej: kultowych „Wron” czy „Pory umierać” z pamiętną rolą Danuty Szaflarskiej, ale także filmów Jacka Koprowicza – „Mistyfikacja”, Piotra Mularuka – „Nieznana opowieść wigilijna”, czy Małgorzaty Imielskiej – „Wszystko dla mojej matki”, stanowiła zawsze ważne wzbogacenie zawartej w tych tytułach treści – zaznacza Łukasz Maciejewski.

 Warto dodać, że kompozytor ten będzie obecny na festiwalu także podczas dorocznej debaty środowiska filmowego, prowadzonej przez Łukasza Maciejewskiego. Tym razem będzie ona odbywać się pod hasłem „>>Soundtrack live<< – fenomen muzyki filmowej na żywo”.

 – Włodek Pawlik to wybitny kompozytor, pianista, muzyk jazzowy, który z równą swobodą prezentuje własną twórczość i kłania się klasykom muzyki takim jak Moniuszko. To artysta, który komponuje muzykę filmową i w jedyny sposób, charakterystyczny tylko dla siebie, traktuje muzykę – chociażby Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Właśnie tak było podczas jego ostatniej wizyty w Ostrowie Wielkopolskim w roku 2019, kiedy to obchodziliśmy 50. rocznicę śmierci znakomitego jazzmana Komedy. Fantastyczny koncert Włodka Pawlika zainaugurował wówczas Rok Komedy w Ostrowie Wielkopolskim – mówi Sebastian Górski, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

13. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się w dniach od 10 do 15 czerwca. Organizatorem wydarzenia jest Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski.