Data: niedziela, 18.06.2023, godz. 20:00
Miejsce: Duża Scena OCK
Bernard Maseli
Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Od 1990 roku wykłada na macierzystej uczelni. Należy do grona najlepiej rozpoznawanych artystów polskiej sceny jazzowej. Najznakomitsza postać polskiego wibrafonu. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 1985 roku Maseli rozpoczął pracę z jazzrockowym zespołem Walk Away. Dołączył do grupy na stałe, po zdobyciu przez nią pierwszej nagrody w konkursie na wrocławskim festiwalu Jazz nad Odrą. Wspólnie nagrali dziesięć albumów i występowali na wielu polskich i zagranicznych festiwalach, w tym jako support przed Milesem Davisem podczas jego niemieckiej trasy koncertowej w 1990 roku.
W latach 1985-87 współtworzył grupę Music Painters. W jej skład wchodzili także kubański perkusjonalista José Torres oraz basista Krzysztof Ścierański, z którym Maseli grywał także w duecie pod nazwą Big 2. W owym czasie wibrafonista współpracował też regularnie z jazzrockowym bandem Young Power. Pierwszy autorski projekt – The Globetrotters – Maseli założył z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem w 1999 roku. Nagrali cztery albumy, zagrali ponad pięćset koncertów. Występowali też ze znanym perkusjonalistą Nippym Noyą. Maseli jest producentem wszystkich albumów grupy oraz albumu Tylko Chopin Lory Szafran i Melodies Anny Serafińskiej. Od 2006 roku grał z grupą The Colors, którą tworzyli Ścierański, gitarzysta Marek Raduli oraz amerykański perkusista Paul Wertico. Wziął udział w nagraniu prawie stu płyt, w tym, między innymi, Krzysztofa Preisnera i Anny Marii Jopek z Patem Methenym.
Drifter to pierwszy autorski album Bernarda Maseli. Ukazał się w serii Polish Jazz Masters nakładem Warner Music-Polskie Nagrania. Płyta nie bez kozery nosi tytuł Włóczęga. Przez 35 lat swojej działalności scenicznej ten wirtuoz wibrafonu udzielał się przecież w przeróżnych stylistycznie zespołach i projektach (Walk Away, Young Power, Music Painters, Urszula Dudziak, Laboratorium, The Globetrotters, MaBaSo). Wszystkie one mieszczą się o obrębie szeroko pojętego jazzu fusion.
Muzyka na płycie Drifter jest piękna i wszechstronna. Każdy utwór pochodzi z innego obszaru stylistycznego, zadając tym samym kłam stwierdzeniu, jakoby instrumenty sztabkowe należały wyłącznie do świata jazzu i muzyki poważnej. Mamy, więc klasyczne fusion (Drifter), r&b (Windfalls), bluesa (Five O’clock), balladę rockową (Sopot) czy wreszcie world music w postaci utworów Edzengi czy Desert is crying on us.
Beata Przybytek – vocal
Wojciech Myrczek – vocal
Marek Raduli – guitar
Michał Kapczuk – bass
Daniel Soltis – drums
Jerzy Główczewski – sax,flute
DJ Eprom – turntabling
Bernard Maseli – Mallet Kat, kalimba, percussion
Bartłomiej Skubisz „Eskaubei” – rap
Filip Krzysztoporski – percussion
bilety: jazzwmuzeum.pl/bilety