Data: środa, 18.06.2025, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK
Dorota Miśkiewicz to jedna z ulubionych wokalistek jazzowych polskiej publiczności. Muzyczne szlify zdobywała na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, najpierw w klasie skrzypiec. Później jednak przerzuciła się na własne struny – struny głosowe. Karierę zaczynała u boku Włodzimierza Nahornego, z którym zarejestrowała cykl albumów poświęconych polskim kompozytorom: Karolowi Szymanowskiemu, Fryderykowi Chopinowi, Mieczysławowi Karłowiczowi. Ten ambitny projekt muzyczny stał się katapultą do dalszych sukcesów. Dorota Miśkiewicz, która później współpracowała z tak znakomitymi artystami jak: Cesaria Evora, Stefano Bollani, Nigel Kennedy, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Wojciech Młynarski, Tomasz Stańko, Jerzy Wasowski, Anna Maria Jopek czy Grzegorz Turnau, z którym nagrywa i koncertuje regularnie od 2005 roku. Ma na swoim koncie szereg autorskich albumów m.in. Piano.pl (2016), będący rejestracją wyjątkowego koncertu, do którego artystka zaprosiła kilkunastu polskich pianistów, m.in. Leszka Możdżera, Andrzeja Jagodzińskiego, Marcina Wasilewskiego, Włodzimierza Nahornego czy Nasza Miłość (2021), który powstał we współpracy z ojcem, słynnym saksofonistą Henrykiem Miśkiewiczem. Jest to poniekąd płyta rodzinna, również ze względu na obecność brata perkusisty Michała Miśkiewicza. Jest wokalistką wciąż poszukującą, eksperymentującą z jazzem, popem, muzyką brazylijską, bałkańską czy afrykańską. Dowodem na to jest jej ostatnia płyta, nagrana z muzykami brazylijskimi na czele ze słynnym gitarzystą i wokalistą Toninho Horta.
Natomiast Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od wielu lat realizuje się jako artysta wszechstronny, budujący jednocześnie własny, niepowtarzalny język muzyczny. Trudny do zaszufladkowania – z każdym nowym przedsięwzięciem zabiera nas w coraz ciekawsze, intrygujące światy muzyczne, przypieczętowując je marką unikatowego brzmienia.
Od początku swojej kariery Napiórkowski pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę – szesnastokrotnie nominowany, a w 2019 wyróżniony statuetką Nagrody Muzycznej FRYDERYK za album „Szukaj w snach”. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC” będący, zdaniem kapituły, „muzycznym pomostem pomiędzy Warszawą i Nowym Jorkiem, niepodważalnym dowodem, że muzyka nie granic gatunkowych i geograficznych”. Samego Artystę jury doceniło za „podziwiany od lat wyjątkowy kunszt wykonawczy”. Spełnia się także jako kompozytor muzyki teatralnej i filmowej (np. „Bejbis” czy „Miłość i puste słowa”).
W latach 2017-2019 prowadził autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” w Chilli Zet, obecnie jest gospodarzem audycji „Napiór w eterze” na antenie Radia Nowy Świat.
Ci dwoje artystów będą gośćmi specjalnymi na 157. edycji edycji „Jazz w muzeum”, na której wystąpią w duecie oraz z towarzyszeniem Big Bandu Powiatu Ostrowskiego pod dyr. Roberta Matuszewskiego.
bilety w cenie 110 zł
bilety dostępne w kasie OCK oraz na www.jazzwmuzeum.pl
Nie jest honorowana Ostrowska Karta Mieszkańca