Data: czwartek, 08.04.2021, godz. 19:00
Miejsce: Ostrowskie Centrum Kultury
wydarzenie prezentowane online
na facebooku i kanale youtube Ostrowskiego Centrum Kultury o godzinie 19:00
oraz na antenie Telewizji Proart o godzinie 19:40
Zapraszamy na wernisaż online „3”.
Trzy panie, Jadwiga Iwańska, Maria Kostrzewska-Baron i Bojana H. Leznicki, zabiorą Państwa w świat płócien i tkanin, pełnych energetycznych form i kształtów. Trzy spojrzenia kobiet, trzy historie i ich interpretacje świata.
Jadwiga Iwańska
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1977roku zrealizowała dyplom pod kierunkiem prof. Janiny Tworek – Pierzgalskiej w Pracowni Tkaniny Unikatowej. Artystka zajmuje się tkaniną artystyczną, tkaniną unikatową, drukiem na tkaninie, ubiorem unikatowym. W 1985 zaprojektowała cykl gobelinów o tematyce starej przemysłowej Łodzi, przeznaczonych do sieci londyńskich hoteli.
Zaraz po dyplomie przez kilkanaście lat zajmowała się projektowaniem druków na tkaninę dla przemysłu lekkiego oraz tkaninę dekoracyjną. Następnie projektowała i realizowała unikatowe ubiory, w których wykorzystywała własnoręcznie malowane i aplikowane tkaniny. W najnowszych pracach tkanina uzyskała autonomię, a jako tworzywo służy na rzecz wyzwolonego języka formy. Najnowszy cykl prac Jadwigi Iwańskiej to obrazy „namalowane” rożnymi strukturami tkaniny. Są tkane klasycznie, aplikowane, haftowane. Można powiedzieć, że artystka „maluje” tkaniną. Artystka swobodnie sięga do deformacji, odpowiadającej pogłębionemu widzeniu subiektywnemu. Uczestniczka wielu wystaw w kraju i za granicą.
Maria Kostrzewska-Baron
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, dyplom obroniła w 1976 roku na Wydziale Tkaniny Unikatowej. Zajmuje się scenografią, kostiumami, malarstwem, ilustracją, tworzy lalki teatralne i ceramikę inspirowaną m.in. teatrem lalkowym. Współpracowała z teatrami m.in. w Nowym Jorku (stypendium Jimmi Hanson Studio(Muppet Show) dla „Marquis Studio”, Scena Niezależna przy Metropolitan Center Off Brodway Theatres), Łodzi, Poznaniu (Teatr Animacji), Warszawie (Teatr Guliwer), Białymstoku (Teatr Lalek), Opolu (Teatr Lalek). Tworzyła scenografie oraz kostiumy do licznych produkcji telewizyjnych i filmowych takich jak: „Miodowe Lata”, „Tylko strach”, „Jak narkotyk”, „Żurek”, „Dzień Świra”, „Testosteron” i innych. Autorka licznych wystaw w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych na Węgrzech, w Łodzi, Francji, Niemczech, Nowym Jorku.
Bojana H. Leznicki
Urodziła się w Bułgarii, Akademię Sztuk Pięknych ukończyła w Łodzi, a od 1986 mieszka w USA wraz ze swoją rodziną. Zajmuje się tkaniną unikatową, konserwacją tkanin i technikami mieszanymi. Od 1975 roku brała udział w wystawach grupowych i indywidualnych ponad 100 razy, zarówno na terenie Europy jak i Stanów Zjednoczonych. Jej prace można znaleźć w kolekcjach prywatnych i publicznych na całym świecie.
„Moja droga życiowa jest długa, a mój pierwszy krok zrobiłam dawno temu. Wiem, że w życiu są różne etapy. Nauczyłam się, że każdy następny etap przynosi coś nowego, że musimy się nim cieszyć i przeżyć go w pełni. Jak tworze – to następuje to spontanicznie. Mam miliony myśli i to one układają się jak klocki. Każda myśl otwiera inny problem do rozwiązania.”