Data: niedziela, 19.12.2021, godz. 18:00
Miejsce: Duża Scena OCK
Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin w Ostrowie Wielkopolskim i Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zapraszają na:
Jubileuszowy Koncert Chopinowski
40. Międzynarodowego Festiwalu Chopin w barwach jesieni – Antonin 2021 w 20. roku działalności Stowarzyszenia Wielkopolskie Centrum Chopinowskie – Antonin w Ostrowie Wielkopolskim
Jakub Kuszlik
pianista, laureat IV Nagrody oraz Nagrody Specjalnej Polskiego Radia za Najlepsze Wykonanie Mazurków na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2021 roku
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego
W programie:
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Fantazja f-moll op. 49
4 Mazurki op. 30: c-moll, h-moll, Des-dur, cis-moll
Polonez fis-moll op. 44
I Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Allegro maestoso
Romans. Larghetto
Rondo. Vivace
Słowo o muzyce: Jan Popis
Festiwal dofinansowano ze środków:
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca; Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, Powiatu Ostrowskiego oraz sponsorów.
Jakub Kuszlik
Urodzony w Bochni w 1996. Jest absolwentem bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej–Zydroń. W październiku br. został laureatem laureatem IV Nagrody ex aequo XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz otrzymał Nagrodę Specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Jest także laureatem licznych konkursów pianistycznych w Polsce i poza jej granicami, m.in.: II nagrody X Konkursu „Artur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy (2014), Grand Prix i I nagrody XIII Konkursu im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku (2014), II nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy (2016), II nagrody Hilton Head International Piano Competition w Nowym Jorku (2019), III nagrody Top of the World International Piano Competition w Tromso w Norwegii (2019). Jest również stypendystą Fundacji Czarneckich i Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Koncertował w Polsce i za granicą, między innymi w USA, Japonii, Wietnamie, Niemczech, Włoszech, Grecji, Norwegii i Islandii.
Marek Pijarowski
Dyrygent, Szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały. Swoje umiejętności doskonalił na międzynarodowych kursach mistrzowskich w Weimarze pod kierunkiem, nieżyjącego już, znakomitego dyrygenta łotewskiego, Arvida Jansonsa, a także w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst pod kierunkiem prof. Karla Österreichera. Od 1974 roku był związany z Filharmonią Wrocławską – początkowo jako asystent dyrygenta, później jako II dyrygent. W 1974 roku zdobył I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Dyrygenckim w Katowicach oraz specjalną nagrodę Orkiestry Filharmonii Śląskiej. W roku 1980 został powołany na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i jednocześnie przejął obowiązki dyrektora artystycznego Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu. W latach 2002-2005 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej oraz I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Był również dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju. Od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Nieprzerwanie od ponad 40 lat artysta w ramach działalności dyrygenckiej współpracuje ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Wielokrotnie koncertował za granicą, prowadząc polskie orkiestry, m.in. Orkiestrę Filharmonii Narodowej (w Niemczech), Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia (w Hiszpanii i we Francji), Orkiestrę Sinfonia Varsovia (w Hiszpanii), Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej (we Francji). Dyrygował w większości krajów europejskich, a także na Kubie, w USA, Kanadzie, Korei Południowej, Chinach i Meksyku. Współpracuje ściśle z Orkiestrą Prezydencką w Ankarze oraz Texas Music Festival w Houston (USA). Od 1997 profesor sztuk muzycznych, prowadzi klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej we Wrocławiu i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Na Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” prowadził koncert inauguracyjny z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej w 2008, 2011, 2012, 2018, 2020 i 2021.
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Od 1947 należy do grona najbardziej znanych i cenionych polskich orkiestr symfonicznych. Występuje w najważniejszych ośrodkach muzycznych w kraju i poza jego granicami. Zespół koncertował prawie we wszystkich krajach Europy, towarzyszył uczestnikom pierwszego powojennego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, a od 1952 roku akompaniuje finalistom Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Uczestniczył także w wielu znaczących zagranicznych festiwalach muzycznych.
Prowadzili ją wybitni dyrygenci: Stanisław Wisłocki, Jerzy Katlewicz, Robert Satanowski, Witold Krzemieński, Zdzisław Szostak, Renard Czajkowski, Wojciech Rajski, Wojciech Michniewski, Andrzej Boreyko, Mirosław Jacek Błaszczyk, José Maria Florêncio, Grzegorz Nowak, a obecnie Marek Pijarowski. Z zespołem występowali światowej sławy dyrygenci i soliści.
Orkiestra ma w dorobku nagrania z muzyką symfoniczną, operową i baletową dla radia, telewizji oraz na płyty CD. W 2015 płyta Gwiazdy Światowych Scen Operowych: Ewa Podleś z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej – live (zarejestrowana w Poznaniu podczas koncertu pod batutą Łukasza Borowicza) została w wyróżniona przez francuską Académie du Disque Lyrique nagrodą L’Orphée d’Or (Złotego Orfeusza). W 2018 natomiast, dwupłytowy album z pierwszego światowego nagraniem Quo vadis Feliksa Nowowiejskiego (wspólnie z Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz solistami: Wiolettą Chodowicz, Robertem Gierlachem i Wojtkiem Gierlachem, pod dyrekcją Łukasza Borowicza; wydany w 2017 przez niemiecką wytwórnię cpo), zdobył jedną z najbardziej prestiżowych nagród płytowych świata – International Classical Music Awards (ICMA 2018).
W roku 2021 orkiestra wystąpiła w Międzynarodowym Festiwalu „Chopin w barwach jesieni” po raz dziewiętnasty.
Warunki organizacji wydarzeń kulturalnych w obiektach zamkniętych ze względu na zagrożenie spowodowane COVID19:
– obowiązkowe zakrywanie ust i nosa dla uczestników na terenie Ostrowskiego Centrum Kultury.
W kasie OCK bezpłatne zaproszenia na koncert (przy odbiorze prosimy o zadeklarowanie posiadania certyfikatu covidowego. Przypominamy równocześnie o obowiązku zasłaniania maseczką ust i nosa w miejscu koncertu).*
*informacje od: Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie „Antonin”
Nowe obostrzenia
W związku z obowiązującymi nowymi obostrzeniami epidemiologicznymi, od 15 grudnia 2021 roku podczas wydarzeń organizowanych w Ostrowskim Centrum Kultury i w Forum Synagoga, może być zajęte 30% miejsc na sali.
Do limitu 30 % nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko Covid-19.
Ze względu na bezpieczeństwo Uczestników wydarzeń Ostrowskie Centrum Kultury ustala szczególne zasady udziału w wydarzeniach kulturalnych. Warunkiem wzięcia udziału w wydarzeniach jest posiadanie przez uczestnika wydarzenia Unijnego Certyfikatu Covid dokumentującego zaszczepienie.
Okazywanie powyższego dokumentu jest dobrowolne, ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu.
Nadal pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcja rąk.
https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000231101.pdf