Jazz w Muzeum | Komeda Songbook

Data: czwartek, 16.12.2021, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK


Koncert w ramach JAZZ W MUZEUM

KOMEDA SONGBOOK  – znana i mniej znana twórczość Krzysztofa Komedy

Pod koniec kwietnia br. obchodziliśmy 90-tą rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy – wybitnego kompozytora, twórcy muzyki filmowej. Krzysztof Komeda, chociaż nie lubił, pisał piosenki znane jak i niemalże całkowicie nieznane.  Krzysztof Komeda jest bowiem znany przede wszystkim z twórczości jazzowej, teatralnej i filmowej.  Piosenki były takimi trochę niechcianymi dziećmi, bo nie poważał za bardzo – jak to się mówi – tej krótkiej formy muzycznej, literackiej również. W wyjątkowych wypadkach te utwory powstawały najczęściej jako ilustracja do określonego obrazu.  Za jego życia powstało jedenaście  utworów słowno-muzycznych.  W naszej powszechnej świadomości społecznej znamy może ze cztery tytuły jak np. „Nim wstanie dzień” do tekstu Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Edmunda Fettinga czy „Ja nie chcę spać ” w wykonaniu Kaliny Jędrusik a przede wszystkim śpiewaną przez Mia Farrow kołysankę „Sleep Safe and Warm”.

Janusz Szrom wydał  książkę „Krzysztof Komeda Song Book”.  To jest śpiewnik z utworami muzycznymi, do których teksty napisali wielcy mistrzowie słowa.  Utworów, po które sięgnął jest osiemnaście, często zapomniane i nie posiadające nut  ale z nadzieją,  że przydadzą się młodszemu pokoleniu muzyków.

Janusz Szrom – polski wokalista jazzowy, publicysta, Jazzowy Wokalista Roku wg. plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” w latach 2009 – 2014. Krytyk. Dziennikarz Roku 2019 wg. Plebiscytu Stowarzyszenia Jazz Melomani. Pedagog, doktor habilitowany sztuki muzycznej.

Udekorowany Medalem Gloria Artis za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz Odznaką Honorową „Za Zasługi Dla Województwa Wielkopolskiego”. Za początek swojej profesjonalnej działalności na scenie muzycznej przyjmuje rok 1994, w którym zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W kolejnym roku, z rąk Marka Karewicza otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodego artysty – nagrodę publiczności „Klucz do kariery” na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa 95′. W tym samym roku ukończył z wyróżnieniem edukację na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.  Od lat nagrywa i koncertuje z muzykami stanowiącymi trzon polskiej sceny muzycznej. Jego głos usłyszeć można na ponad czterdziestu albumach CD. W 2008 roku Janusz Szrom został wybrany przez legendarnego Michela Legranda do wspólnego występu podczas jubileuszowego 50 festiwalu Jazz Jamboree.

Jest autorem projektu muzycznego „Straszni Panowie Trzej„, pierwszego jazzowego opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Dwa spośród jego albumów otrzymały status Złotej Płyty: „Straszni Panowie Trzej” (2009) oraz „Pogadaj ze mną” (2009). W roku ubiegłym nagrał długo oczekiwaną płytę solową wyłącznie z jego głosem pt. „Janusz Szrom”.

Oprócz wokalistyki, zajmuje się również nauczaniem oraz publicystyką. W latach 2004-2013 prowadził klasę jazzowego śpiewu w Policealnym Studium Jazzowym przy Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 2011-2018 w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od roku 2012 jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od roku 2017 jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Chodzieży oraz  redaguje rubrykę Księga Polskich Standardów w  miesięczniku „Jazz Forum”, w którym zamieszcza nuty oraz opisuje historię narodzin najpiękniejszych polskich piosenek.

Janusz Szrom – śpiew
Paweł Perliński– fortepian
Andrzej Łukasik – kontrabas
Krzysztof Szmańda – perkusja

 

Warunki organizacji wydarzeń kulturalnych w obiektach zamkniętych ze względu na zagrożenie spowodowane COVID19:
– obowiązkowe zakrywanie ust i nosa dla uczestników na terenie Ostrowskiego Centrum Kultury.

bilety: 60 zł