Data: sobota, 04.12.2021, godz. 18:00
Miejsce: Forum Synagoga
ORKIESTRA KAMERALNA POLSKIEGO RADIA AMADEUS
Program:
PIOTR MOSS
Concerti Piccoli
MODEST MUSORGSKI / AGNIESZKA DUCZMAL
Obrazki z wystawy
Wykonawcy:
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
Anna Duczmal-Mróz dyrygent
Jarosław Żołnierczyk skrzypce
Lech Bałaban altówka
Eugeniusz Zboralski wiolonczela
Damian Sobkowiak kontrabas
Gabriela Ułanowska słowne prowadzenie koncertu
Pomyłki być nie może! Orkiestra Kameralna Polskiego Radia jest jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów
„The Gazette”, Montreal
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. Początkowo działała pod patronatem Jeunesses Musicales, a później Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego. Zdobycie przez Orkiestrę w 1976 roku Srebrnego Medalu Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr
w Berlinie Zachodnim zaowocowało przekształceniem jej rok później w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. W 2014 roku Orkiestra otrzymała status Instytucji Kultury współprowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
w Poznaniu i Polskie Radio S.A. w Warszawie, a w 2018 roku do współprowadzących dołączyło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2009 roku drugim dyrygentem Orkiestry jest Anna Duczmal-Mróz; ów kobiecy duet dyrygencki czyni zespół ewenementem na skalę światową.
Orkiestra dokonuje regularnie nagrań dla Polskiego Radia – do chwili obecnej transmitowano setki koncertów oraz zarejestrowano ponad 10.000 minut muzyki, obejmującej repertuar od baroku do współczesności. Orkiestra współpracuje z zagranicznymi radiofoniami i stacjami telewizyjnymi. W dorobku artystycznym Amadeusa znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich J.S. Bacha w opracowaniu Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną.
W dyskografii Orkiestra ma ponad 50 wydawnictw płytowych. Prowadzi działalność koncertową w większości krajów europejskich, obu Ameryk i w krajach Azji, współpracując
ze światowej sławy solistami.
Zespół należy do najlepszych światowych orkiestr tego typu, posiada wyjątkowe brzmienie, wspaniałe legato i niezrównanego dyrygenta.
„The Independent”, Londyn
„Anna Duczmal-Mróz po swoim debiucie na festiwalu w Bad Kissingen została okrzyknięta przez niemiecką prasę „sensacyjną dyrygentką”…”Jest technicznie bez skazy, dyryguje bardzo skupiona, precyzyjna i bardzo uważna …Doskonale buduje napięcie i potrafi je utrzymać, potrafi osiągnąć silne emocjonalne kontrasty, odnajduje zaskakujące zwroty.”
T.Ahnert
Anna Duczmal-Mróz rozpoczęła edukację muzyczną jako skrzypaczka. Podczas studiów u Prof. Krzysztofa Węgrzyna w Hohchshule fur Musik und Theater w Hannoverze w Niemczech jej talent dyrygencki odkrył Maestro Eiji Oue, u którego następnie odbyła studia dyrygenckie w latach 2001-2005. Studia te ukończyła z wyróżnieniem prowadząc swój koncert dyplomowy z orkiestrą NDR-Radiophilharmonie w Hanowerze. Już w 2000 roku założyła studencką orkiestrę Benjamin Britten Kammerorchester w Hanowerze, z którą koncertowała w Niemczech. W roku 2003 debiutowała w Polsce dyrygując Orkiestrą Kameralną Amadeus PR. Od tego czasu koncertuje i nagrywa z tą orkiestrą, a od 2009 piastuje stanowisko jej drugiego dyrygenta. W sezonie 2004/2005 pełniła funkcję asystenta Maestro Eiji Oue w NDR Radiophilharmonie, a w sezonie 2006/2007 dyrygenta-asystenta Maestro Antoniego Wita w Filharmonii Narodowej.
Dyrygentka prowadziła koncerty w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Japonii i Ameryce Południowej oraz wielkokrotnie współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Polsce, w tym z Filharmonią Narodową, SinfoniąVarsovią czy NOSPRem. Występowała w znakomitych salach koncertowych takich jak Wiener Konzerthaus Mozart Hall, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Gustav Mahler Saal, Max-Littmanenn Saal w Bad Kissingen oraz na wielu znaczących festiwalach w Polsce (m.in. Festiwal Wielkanocny im. Ludwiga van Beethovena, Chopin i jego Europa), Niemczech, Francji, Hiszpanii, Japonii i Ameryce Południowej. Występowała z tak znakomitymi solistami jak Wynton Marsalis i muzycy Jazz at Lincoln Center Orchestra, Avi Avital, Daniel Hope, Ingolf Wunder, Kirill Troussov, Piotr Paleczny, Konstanty Andrzej Kulka, Janusz Wawrowski, Charles Richard-Hamelin, Georgijs Osokins, Lukas Geniusas, Dimitry Shishkin, Verico Tchumburidze, Bartosz Nizioł, Łukasz Kuropaczewski, Soyoung Yoon, Agata Szymczewska, Tomasz Strahl.
Anna Duczmal-Mróz jest propagatorką muzyki polskiej, którą promuje podczas koncertów w Polsce i za granicą, na wydawnictwach płytowych oraz w wielu stacjach radiowych na świecie. Jest twórcą pierwszego na świecie 5-płytowego cyklu ze wszystkimi symfoniami kameralnymi Mieczysława Weinberga, wydanymi przez niemieckie wydawnictwo CPO oraz DUX, które zostały docenione przez krytyków w Polsce, Niemczech, Francji i Hiszpanii. Płyty otrzymały 3 nominacje do Fryderyków oraz hiszpańską nagrodę magazynu Scherzo -„Exeptional” . Zaowocowało to publikacją artykułu Anny Duczmal-Mróz o twórczości symfonicznej M.Weinberga na łamach hiszpańskiego magazynu muzycznego „Scherzo”. Dyrygentka przez 9 lat prowadziła wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną kursy mistrzowskie dla młodych pianistów w Paderewski Piano Academy współpracując ze znakomitymi pianistami takimi jak Ilia Scheps, Robert McDonald, Andrzej Jasiński.
W 2014 roku Anna prowadziła kursy dyrygenckie i koncerty w Ameryce Południowej. Współpraca z Capellą Bydgostiensis zaowocowała nagraniem płyty dla wytwórni DUX – „Hity XX wieku” pod patronatem Europejskiego Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego. W dorobku płytowym Anny Duczmal-Mróz znajdują się również nagrane z Orkiestrą Kameralną PR Amadeus płyty: w 2015 roku przez DUX płyta z muzyką Sebastiana Krajewskiego, w 2021 roku z kwartetami Szymona Laksa oraz kompozycje Astora Piazzoli zarejestrowane podczas koncertu live z bandoneonistą Wiesławem Prządką. W 2018 roku jako kierownik muzyczny przygotowała w Opera Nova premierę współczesnej opery „Awantura w Recco czyli drzewko wolności” Macieja Małeckiego do libretta Wojciecha Młynarskiego a w 2019 roku premierę baletu „Sen nocy letniej” F.Mendelssohna w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. W 2021 roku wystąpi jako juror w dwóch międzynarodowych konkursach dyrygenckich oraz w międzynarodowym konkursie muzyki kameralnej. Anna Duczmal-Mróz regularnie dokonuje nagrań archiwalnych polskiej muzyki dla Polskiego Radia, a jej koncerty są transmitowane przez Polskie Radio i NDR. Anna Duczmal-Mróz jest wielokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Warunki organizacji imprez w Ostrowskim Centrum Kultury ze względu na zagrożenie spowodowane COVID19:
– obowiązkowe zakrywanie ust i nosa.
bilety: 70 zł do nabycia w kasie Forum Synagoga oraz na www.kultura.pax.pl