Plakat fiński | PERSONA’ 2022: Pekka Loiri, Kari Piippo

wystawa towarzysząca: In memoriam: Tapani Aartomaa (1935–2009)

Plakaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu
Kurator: Zdzisław Schubert

Pekka Loiri
Fiński twórca plakatów i książek, typograf, i projektant znaków graficznych. Urodzony w 1946 w Helsinkach, studiował tamże w Aukustii Tuhka`s Art School, a później wykładał w School of Advertising Arts (od 1975) i na University of Art and Design (obecnie University Aalto), a także na wielu uniwersytetach sztuki i designu na całym świecie. Był dyrektorem artystycznym wydawnictwa WSOY (1973-1981), a w 1983 roku założył własne studio graficzne, współtworzył także grupę PILOT (PIppo, LOiri, Tapani). Prezentuje swoje prace na wystawach i bierze udział w wielu konkursach plakatu na całym świecie, zdobywając liczne nagrody. Od 2004 jest prezydentem Biennale (obecnie Triennale) Plakatu w Lahti, i zasiada w jury podobnych konkursów.

Kari Piippo
Fiński twórca plakatów i ilustracji, typograf i projektant znaków graficznych. Absolwent School of Industrial Arts w Helsinkach (Wydział Projektowania Graficznego, 1967), od 1987 wykładowca University of Art and Design (obecnie University Aalto) w Helsinkach. W 1983 roku założył własne studio graficzne, współtworzył także grupę PILOT (PIppo, LOiri, Tapani), współpracuje też z Teatrem Miejskim w Mikkeli (plakaty i oprawa graficzna). Uczestniczy w licznych konkursach plakatu na całym świecie, zdobywając szereg nagród, jest także jurorem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów projektowych i członkiem Alliance Graphique Internationale (AGI).

Tapani Artomaa (1935-2009)
Fiński grafik i designer, projektant plakatów, czasopism i książek. Prowadził własne studio projektowani graficznego (od 1963), współtworzył także grupę PILOT (PIppo, LOiri, Tapani). Był wykładowcą Szkoły Wzornictwa Przemysłowego w Lahti (1974-1987) oraz macierzystej uczelni, Uniwersytetu Sztuk Przemysłowych w Helsinkach (od 1987). Był inicjatorem Biennale Plakatu w Lahti i jego wieloletnim przewodniczącym, jurorem m.in. warszawskiego Biennale Plakatu, członkiem fińskich i międzynarodowych stowarzyszeń graficznych, autorem wielu wystaw na całym świecie.

 

wernisaże:
04.08.2023 Ostrowskie Centrum Kultury, Galeria Sztuki Współczesnej