11. Grand Prix Komeda | Chopin University Big Band | Cinema Boogie

Data: sobota, 04.06.2022, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK


CHOPIN UNIVERSITY BIG BAND

wokaliści:
Daniela Bereza
Łukasz Lipski
Dorota Miśkiewicz

Dyrygent: Piotr Kostrzewa

CHOPIN UNIVERSITY BIG BAND
Formację tworzą absolwenci i studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ci młodzi, świetnie wykształceni muzycy klasyczni wspólnie grają i kontynuują swoją „big bandową przygodę” rozpoczętąjeszcze podczas studiów. Cały czas rozwijają jazzowy warsztat, wzbogacają repertuar i dzielą swoją jazzową pasję.Szefem artystycznym grupy i band leaderem jest Piotr Kostrzewa, współtwórca sukcesów takich big bandów jak Szymanowski Big Band czy Szymanowski Young Power Big Band. Piotr Kostrzewa jest aktywnie działającym muzykiem –kotlistą, solistą słynnej Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz dziekanem oraz adiunktem doktorem habilitowanym na Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.Chopin University Big Band często występuje w kraju i zagranicą. W koncertach zespołu biorą niejednokrotnie udział czołowi polscy muzycy i wokaliści jazzowi. Wielu z nich chętnie pracuje i tworzy wspólnie z Big Bandem nowe,ciekawe projekty artystyczne. Chopin University Big Band koncertował z tak uznanymi artystami jak: Basia Trzetrzelewska, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz,Dorota Miśkiewicz, Adam Sztaba, Zbigniew Namysłowski,Grupą MoCarta,Kuba Badach,Janusz Szrom,Sławek Uniatowski, Vivian Buczek (Szwecja),Katarzyna Cerekwicka, Łukasz Zagrobelny, Danuta Błażejczyk,Wojciech Myrczek czy Anna Serafińska.Big Band współpracował także z wybitnym amerykańskim jazzmanem,kompozytorem i aranżerem Gordonem Goodwinem –laureatem nagrody Grammy i twórcą słynnego Gordon Goodwin’s Big Phat Band, z którym młodzi polscy muzycy mieli okazję koncertować we Francji i w Polsce przy okazji Międzynarodowego Festiwalu „La folle Journee”/ Nantes oraz „Szalonych Dni Muzyki”/ WarszawaMuzycy Chopin University Big Band są laureatami prestiżowych nagród i wyróżnień na festiwalach oraz przeglądach big bandów. W 2015i 2017 roku zostali uhonorowani I nagrodą i Grand Prix Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu, jedynej takiej branżowej imprezie w Polsce.Zespół wystąpił równieżpodczas spektakularnych wydarzeń muzycznych (jubileuszowym Festiwalu Jazz Jamboree, koncercie 50 lecia wydawnictwa Jazz Forum, Gali OSKARY w Canal+, Gali rozdania nagród muzycznych im. Jana Kiepury w FN). Chopin University Big Band pod kierownictwem Piotra Kostrzewy nagrał 7albumów CD nakładem firm fonograficznych MIRARE i MTJ, Chopin University PRESS oraz Agencji Muzycznej Polskiego Radia: L’histoire du BIG BAND Classic, On Jazz Big Band, Swingujące Święta, I Got Rhythm And Dance, 100 lat Frank Sinatra, koncert Carnets de Voyage feat. Miho Hazama. W 2018 roku big band wystąpił gościnnie na najnowszej płycie Basi Trzetrzelewskiej-”Butterflies”Na zaproszenie Polskiego Radia,Chopin University Big Band był jedną z gwiazd trasy koncertowej Lato z Radiem Festiwal 2019 podczas 4 koncertów –Zakopane, Puck, Stalowa Wola i Kraków.W wrześniu 2020 roku zespół wystąpił w koncercie zakończenia 63 Festiwalu Warszawska Jesień w Filharmonii Narodowej.

DOROTA MIŚKIEWICZ

Nieprzerwanie od 2017 roku, głosami czytelników i krytyków magazynu „Jazz Forum”, wybierana jest Jazzową Wokalistką Roku. Wydała osiem autorskich płyt – w tym album „Nasza Miłość” nagrany wspólnie z tatą Henrykiem i bratem Michałem, którego premiera miała miejsce w 2021 r. Album otrzymał nominację do nagrody Fryderyk 2022, a sama Dorota znalazła się w gronie nominowanych w kategorii Jazzowy Artysta Roku.
Jest nie tylko wokalistką, kompozytorką i autorką tekstów, ale także wizjonerką kreującą śmiałe, artystyczne pomysły. To z jej inicjatywy powstał m.in. bezprecedensowy projekt PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zaprezentowało się z nią kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji.  Za koncert i płytę PIANO.PL Dorota Miśkiewicz została nominowana do nagrody Fryderyk w kategoriach Jazzowy Album Roku oraz Jazzowy Artysta Roku, a także nagrody Koryfeusz Polskiej Muzyki.
Niezliczona jest liczba kolaboracji, w których brała udział na zaproszenie innych artystów. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą, ich wspólna piosenka „UmPincelada” spotkała się ze znakomitym przyjęciem miłośników muzyki na całym świecie. Ponadto ma na swoim koncie współpracę z Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Toninho Horta, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej.
Zakotwiczona w jazzie, chętnie wypływa na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Szczególnie bliska jest jej muzyka brazylijska, czego wyrazem była m.in. płyta „Caminho”, na której partie perkusjonaliów nagrał wybitny, brazylijski perkusjonista, Guello. Interesującym eksperymentem była także płyta i trasa koncertowa „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” realizowane przez Dorotę z grupą Kwadrofonik, specjalizującą się w wykonawstwie muzyki współczesnej.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.