13. Grand Prix Komeda | Spotkanie | Zbigniew Zamachowski

Data: czwartek, 13.06.2024, godz. 18:00
Miejsce: Duża Scena OCK


13.06.2024
Duża Scena Ostrowskiego Centrum Kultury
goście specjalni: SEBASTIAN DELA, SZYMON KUKLA,
JAN ŁUĆ, GABRIELA MUSKAŁA
spotkanie po projekcji filmu „Błazny” o godzinie 18:00
reż. Gabriela Muskała, muz. Zbigniew Zamachowski

 

W recitalu, w filmie i jako autora muzyki – tak właśnie zobaczymy i usłyszymy Zbigniewa Zamachowskiego na Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Aktor spotka się z festiwalową publicznością trzy razy – po seansach i koncercie.  

Jeden z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia. Grał między innymi w filmach: „Zawrócony” Kazimierza Kutza, „Dekalog 10” i „Trzy kolory: Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, „Ucieczka z kina >>Wolność<<” Wojciecha Marczewskiego, „Biesy”, „Korczak” Andrzeja Wajdy, „Pianista” Romana Polańskiego, „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego, „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego.

Jest laureatem licznych nagród aktorskich, zarówno polskich, jak i zagranicznych, które otrzymywał za swoje role dla teatru i dla filmu. Laureat m.in.: Nagrody Aktorskiej im. Zbyszka Cybulskiego, nagród za pierwszoplanowe role męskie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – za rolę Tomasza Siwka w „Zawróconym” Kazimierza Kutza (1994) i Mariana w „Przybyli ułani” Sylwestra Chęcińskiego (2006), dwukrotny zdobywca Orła – Polskiej Nagrody Filmowej za rolę Edzia w filmie „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego (2002) i za rolę Jaśka w filmie „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego (2004). Uhonorowany Nagrodą im. prof. Aleksandra Bardiniego na 18. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1997). Trzykrotny zdobywca Wiktora (1992, 1993, 1997), dwukrotny zdobywca „Złotej Kaczki”, nagrody miesięcznika „Film” (1995, 2002).

Ostatnio można go zobaczyć w filmach młodych reżyserów: „Sweat” Magnusa von  Horna, „Noc w przedszkolu”  Rafała Skalskiego czy „Tarapaty” Marty Karwowskiej.

Aktor teatralny, filmowy, estradowy. Kompozytor, autor tekstów piosenek. I właśnie i jako aktora, i jako twórcę muzyki zobaczymy i usłyszymy go na festiwalu w Ostrowie Wielkopolskim.

Zbigniew Zamachowski rozpoczynał swoją karierę od muzyki. To na festiwalu w Opolu, w konkursie debiutów, zobaczył go Krzysztof Rogulski, który powierzył mu rolę w kultowej „Wielkiej majówce”. Na studiach aktorskich w Łodzi, Zbigniew Zamachowski komponował muzykę do etiud reżyserskich, po latach powrócił do swojej pierwszej pasji – najpierw jako dziennikarz radiowy, prowadząc audycję o muzyce filmowej w Radiu Nowy Świat, a następnie jako twórca muzyki do filmu „Błazny” w reżyserii Gabrieli Muskały – mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu filmowego Grand Prix Komeda.  

 – Na tegorocznym festiwalu obecność Zbigniewa Zamachowskiego, artysty kompletnego, uwielbianego przez publiczność, to dla nas wieka radość. Ogromna to też satysfakcja, że przyjął zaproszenie, by i zagrać recital, i spotkać się z widzami po projekcji filmów. Świadczyć to może tylko o tym, że festiwal, ku naszej uciesze rośnie w siłę… – mówi Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury, organizatora festiwalu.

 A obecność Zbigniewa Zamachowskiego zaznaczy się już pierwszego dnia Grand Prix Komeda – w poniedziałek, 10 czerwca. Wtedy to zobaczymy wyreżyserowany przez Artura Żmijewskiego film „Sami swoi. Początek”, w którym Zbigniew Zamachowski wciela się w Kacpra Pawlaka, ojca jednego z głównych bohaterów. Po projekcji odbędzie się spotkanie między innymi z tym aktorem.

Drugiego dnia festiwalu Zbigniewa Zamachowskiego usłyszymy w wydaniu muzycznym. Wokalnie. Zaplanowany na 11 czerwca recital to autorskie utwory artysty oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców: Osieckiej, Nohavicy, Bukartyka, Stinga, Przybory, Wasowskiego i wielu innych. Artyście towarzyszyć będzie kompozytor i pianista – Roman Hudaszek.

Obecność Zbigniewa Zamachowskiego zaznaczy się także w paśmie konkursowym festiwalu. Jest bowiem autorem muzyki do filmu „Błazny” Gabrieli Muskały, a obraz ten bierze udział w konkursie Grand Prix Komeda na Najlepszą Muzykę w Polskim Filmie Fabularnym. Seans filmu „Błazny” zaplanowany jest na czwartek, 13 czerwca, a po projekcji z publicznością spotkają się, prócz autor muzyki i reżyserki filmu, także aktorzy: Sebastian Dela, Szymon Kukla i Jan Łuć.

13. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się w dniach od 10 do 15 czerwca. Organizatorem wydarzenia jest Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski.

bilety: kasa OCK oraz na www.bilet.pax.pl