134. Jazz w Muzeum | Yilian Canizares – Resilience Trio

Data: piątek, 18.02.2022, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK


Yilian Canizares – Resilience Trio

 

Yilian Canizares – skrzypce, śpiew
Childo Tomas – gitara, gitara basowa
Inor Sotolongo – instrumenty perkusyjne   

 

Yilian Cañizares  jest jednym z najbardziej intrygujących współczesnych skrzypków, wokalistek i kompozytorów.  Pozostając zawsze wierną swoim korzeniom, umiejętnie łączy jazz, muzykę klasyczną i afro-kubańskie rytmy z jej niezwykłym głosem.  Cañizares dorastała w Vedado, dzielnicy sąsiadującej z Plaza de la Revolution w Hawanie. Wczesne muzyczne wspomnienia to jej dziadek śpiewający na gitarze serenady i śpiewająca matka, gdy akompaniowała sobie na pianinie.

W wieku siedmiu lat zdobyła miejsce w prestiżowej akademii muzycznej Manuel Saumell, aby uczyć się gry na fortepianie i skrzypcach. Czterokrotnie wygrała Narodowy Konkurs Skrzypcowy Kuby.

Jak mówi w jednym z wywiadów: „Zainspirował mnie francuski skrzypek jazzowy Stéphane Grappelli. Jego możliwości po prostu mnie powaliły. Chciałam przełożyć ten wszechświat Grappelli’ego na moją tradycję i uczynić go równie pięknym”.

Kiedy miała zaledwie 14 lat, otrzymała  stypendium na studia w Caracas. W 2000 r. przeniosła się na studia do Szwajcarii. Po kilku latach pobytu zaczęła występować z największymi  europejskimi orkiestrami. W tym czasie artystka założyła kwartet złożony z muzyków z  Niemiec, Wenezueli i Szwajcarii (a później Kuby) i nazwała go „Ochumare”, z którym  w 2008 roku wygrała Montreux Jazz Festival Competition. Od tego czasu jej kariera nabrała szalonego tempa. W ostatnich latach dzieliła scenę z m.in. Ibrahim Maalouf, Omar Sosa, Youn Sun Nah, Richard Bona, Chucho Valdés, Roberto Fonseca, Dhaferem Youssefem  oraz El Comité.  Yilian miała ostatnio wielki zaszczyt oddać swoją muzykę w służbie Organizacji Narodów Zjednoczonych z okazji Światowego Dnia Oceanów  w czerwcu 2021 r. Z tej okazji  skomponowała utwór „Yemayá” (remix) , będący hołdem dla Jorubskiej Bogini Morza. Yilian jest jednym z najbardziej niesamowitych talentów nowej generacji kubańskich muzyków.  Jest niezwykle utalentowana, wirtuozem skrzypiec, jej gra jest ekspresyjna, spontaniczna, wykonywana  z wdziękiem ,co czyni ją ulubienicą nas wszystkich. Dla Yilian Canizares  koncert  to niemal przeżycie religijne, spotkanie instrumentów i jej nieziemskiego głosu. To ognista mieszanka rytmów jazzowych, klasycznych i afro-kubańskich.  Jest wyjątkową artystką, która potrafi połączyć głos i skrzypce i wyrazić siebie jak orkiestra.

Nowe obostrzenia

W związku z obowiązującymi nowymi obostrzeniami epidemiologicznymi, od 15 grudnia 2021 roku podczas wydarzeń organizowanych w Ostrowskim Centrum Kultury i w Forum Synagoga, może być zajęte 30% miejsc na sali.
Do limitu 30 % nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko Covid-19.
Ze względu na bezpieczeństwo Uczestników wydarzeń Ostrowskie Centrum Kultury ustala szczególne zasady udziału w wydarzeniach kulturalnych. Warunkiem wzięcia udziału w wydarzeniach jest posiadanie przez uczestnika wydarzenia Unijnego Certyfikatu Covid dokumentującego zaszczepienie.
Okazywanie powyższego dokumentu jest dobrowolne, ale niezbędne do wzięcia udziału w wydarzeniu.

Nadal pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcja rąk.

https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000231101.pdf

Cena biletu: 90,00 zł