135. Jazz w Muzeum | CHINA MOSES

Data: niedziela, 20.03.2022, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK


CHINA MOSES

China Moses (vocal)
Vincent Charrue (piano)
Josiah Woodson (guitar & trumpet)
Gabe Durand (bass)
Aurelien Lefebvre (drums)

 

Urodzona w Los Angeles, Kalifornia, Chiny Moses jest córką piosenkarki jazzowej Dee Dee Bridgewater i reżysera Gilberta Mosesa . Swój pierwszy singiel „Time” (1996) wydała w wieku 18 lat, wraz ze swoim pierwszym teledyskiem wyreżyserowanym przez Jean-Baptiste Mondino . Następnie ukazały się trzy albumy: China (1997), On tourne en rond („We Turn Around”) (2000) i Good Lovin (2004).

Występowała w kanałach muzycznych, takich jak MCM (1999–2001) i MTV France (2004–2011). W 2011 roku dołączyła na jeden rok  do francuskiego programu telewizyjnego Le Grand Journal w Canal+ . Od października 2011 do grudnia 2012 roku prezentowała program Jazz Radio Made in China. Chcąc zarządzać swoją działalnością artystyczną, China założyła w 2008 roku własną firmę produkcyjną MadeInChina Productions.

Przełomowym momentem okazało się spotkanie z pianistą i kompozytorem Raphaele Lemonnier. Moses i francuski  Lemonnier stworzyli show Gardenias for Dinah , hołd dla ich wspólnej idolki Dinah Washington , która była również inspiracją dla albumu This One’s for Dinah wydanego w 2009 roku przez Blue Note Records .Album stał się dużym wydarzeniem, pozwolił Moses zaistnieć na scenie jazzowej. Zyskał przychylne recenzje krytyków, podbił serca publiczności i został okrzyknięty największą sensacją ostatnich lat. Sprawił, że jej głos uznano  za jeden z lepszych jazzowych wokali kobiecych. Dzięki temu China stała się twarzą wydawnictwa Blue Note obok takiej gwiazdy, jak Norah Jones.

Po światowej trasie koncertowej, która obejmowała Europę, Indie, Liban, Kanadę i Japonię, kolejny album Moses i Lemonnier był hołdem złożonym wspaniałym wokalistkom bluesowym i jazzowym, które zainspirowały Moses lub miały na nią wpływ. Należą do nich Dinah Washington („Resolution Blues”, „You’re Crying”) oraz  jej prekursorom i Mamie Smith („Crazy Blues”), Lil Green („ Why Don’t You Do Right? ”), a także gwiazdom  takim jak Esther Phillips, Nina Simone („Just Say I Love Him”, ” Work Song „), Etta James („Move Over”) czy Donna Summer („ Hot Stuff ”). Inne utwory zostały przystosowane specjalnie do występów scenicznych, takie jak: „Kitchen Man” Bessie Smith , „Today I Sing the Blues” Helen Humes i Arethy Franklin oraz „ Love Me or Leave Me ” śpiewane przez Billie Holiday Album Crazy Blues został wydany w 2012 roku.  Moses tak mówi o swoich koncertach: „Nasze występy na scenie są zorganizowane jak show. Uwielbiam opowiadać historie, postrzegam siebie jako gawędziarza jazzowego i lubię się upewnić, że ludzie uśmiechają się między piosenkami”. Prowadziła również telewizyjny dokument Soul Power w ramach letniego serialu Summer of Soul dla telewizji Arte .  Ponadto występowała  w Cafe Society Swing , programie napisanym i wyprodukowanym przez Alexa Webba , który przywracał dobre czasy legendarnemu nowojorskiemu klubowi z lat 40-tych , który promował równość rasową i postępowe sprawy.

Współprezentowała i śpiewała na pierwszym Międzynarodowym Dniu Jazzu UNESCO w Paryżu w 2012 roku oraz wielokrotnie występowała dla UNESCO. Zainicjowała film dokumentalny z okazji pierwszego i drugiego Międzynarodowego Dnia Jazzu w Paryżu. W 2013 roku została zaproszona do udziału w Programie Młodych Liderów Fundacji Francusko-Amerykańskiej. Występowała w filmach, teatrach, dubbingowała bajki i realizowała swoje teledyski. Eksperymentowała z gatunkami muzycznymi próbując sił w elektro hip-hopie oraz współpracując z francuskimi DJ-ami i producentami

Kilkakrotnie Moses dzieliła scenę ze swoją matką, Dee Dee Bridgewater, z towarzyszeniem orkiestr takich jak Deutsches Filmorchester Babelsberg i WDR Big Band.

Dziś China Moses jest wielką gwiazdą soul-jazzu. Nic w tym dziwnego, bowiem talent odziedziczyła po rodzicach. Na scenie jest ekspresyjna i olśniewająca, w jednej chwili przejmuje publiczność do swojego pięknego jazzowego świata.

Dyskografia:
1997: China (Source/Virgin)
2000: On tourne en rond (Source)
2004: Good Lovin (EMI)
2009: This One’s for Dinah (MadeInChina Productions/Blue Note France/EMI)
2012: Crazy Blues (MadeInChina/Decca/Universal Classics and Jazz International)
2017: Nightintales (MadeInChina/MPS)
2021: Vibe Tribe Version (MadeInChina/MPS)

Bilety: do nabycia w kasie OCK