136. Jazz w Muzeum | OSIBISA

Data: piątek, 29.04.2022, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK


OSIBISA

OSIBISA, brytyjski zespół rockowy, założony w 1969 roku z inicjatywy muzyków pochodzenia afrykańskiego (Teddy Osei, Mac Tontoh, Sol Amarfio). Popularność zdobyła w latach 70., a ich twórczość łączyła muzykę rockową z elementami jazzu oraz rytmiką pochodzenia afrykańskiego i karaibskiego. Euforyczne świętowanie przez OSIBISĘ kultury afrykańskiej, przeplatanej rockiem, jazzem i soulem, było czymś zupełnie nowym, kładąc fundamenty pod nową światową muzykę. Przez kolejne dekady OSIBISA utożsamiana była z modnym trendem afro-fusion oraz honorowana laurem „Godfathers of World Music”. Milionowe nakłady płyt, wielki przebój „Sunshine Day” pojawiający się na listach przebojów całego świata, trasy koncertowe w Europie, USA, Japonii, Australii, Indiach i Afryce oraz udział zespołu w najważniejszych imprezach muzycznych, to dokonania nie potrzebujące rekomendacji. Prezydent Ghany, Jerry Rawlings, w dowód uznania roli jako OSIBISA odegrała w kulturze światowej – uhonorował muzyków najwyższymi medalami państwowymi. Grali również podczas Święta Niepodległości Zimbabwe w 1980 roku. Koncertowali nawet dla brytyjskiej królowej Elżbiety. Pomimo 50 lat istnienia, OSIBISA nie zatraciła poprzez ostatnie dekady wigoru swojego brzmienia i stylistyki.

W ubiegłym roku pionierzy afro-rocka powrócili z mocnym nowym składem i pierwszą nową muzyką od 2009 roku. Nagrywając album „New Down”, oryginalni członkowie zespołu Ojciec założyciel Teddy Osei, klawiszowiec Robert Bailey i długoletni wokalista-basista Gregg Kofi Brown (który napisał większość z 14 utworów), dołączają do grona siedmiu doświadczonych nowicjuszy. Ale w składzie zespołu pojawiają się też po raz pierwszy wokalistki co powoduje, że ich śpiew zapewnia najświeższe nowe smaki w charakterystycznym dla zespołu OSIBISA tyglu soul/funk/jazz/pop.

Oryginalna OSIBISA grzmiała fanfarami, grą na instrumentach perkusyjnych i przyśpiewkami, ale obecny, subtelniejszy, bardziej dopracowany model zespołu z 2021 roku jest nie mniej przekonujący. Rzeczywiście nowy świt.

 

Teddy Osei – saksofon, flet, śpiew, instrumenty perkusyjne
Robert Bailey – instrumenty klawiszowe
Gregg Kofi Brown – gitara basowa, gitara, śpiew
Colin Graham – trąbka
Stephen Asamoah-Duah – perkusja
Paul Bilson – trąbka, instrumenty perkusyjne, śpiew
Alfred Kari Bannerman – gitara
Shagzy Olusegun – saksofon, instrumenty perkusyjne, śpiew
Faye Jones – śpiew
Angie Amra Anderson – śpiew

bilety do nabycia w kasie OCK