144. Jazz w Muzeum |KAREN EDWARDS & ELJAZZ TRIO

Data: sobota, 23.09.2023, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK


Karen Edwards to wokalistka, pianistka i kompozytorka. Urodzona w Greenville w Południowej Karolinie, pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła Baptystów. Od dzieciństwa muzyka soul i gospel stała się zatem jej główną inspiracją. Absolwentka Uniwersytetu North Texas w klasie fortepianu, wielokrotnie nagradzana „Grammy Award for Jazz Performance”.
Współpracowała z wieloma światowej sławy artystami takimi jak: David Bowie, Stevie Wonder, Peabo Bryson, Tonny Bennett, Pharoah Sanders czy Prince. Występowała w Nowym Jorku i Los Angeles w klubach i teatrach muzycznych, gdzie oprócz koncertów zagrała w kilku filmach muzycznych – również jako aktorka. Karen Edwards to jedna z najciekawszych amerykańskich wokalistek średniego pokolenia. Jej koncert to wspaniałe przeżycie muzyczne, ale także znakomity „show”.

Przez szereg lat współpracowała z Jarkiem Śmietaną i jego zespołem, z którym odbyła wiele koncertów w całej Europie i na Bliskim Wschodzie. Efektem tej muzycznej przyjaźni był album „Karen Edwards & Jarek Śmietana Everything Ice”. Płata ta jest na swój sposób „ostrowska”, bowiem głównymi sponsorami nagrań były firmy z Ostrowa Wielkopolskiego, fotografia na okładce była autorstwa ostrowskiego fotografika Andrzeja Staszoka a nad całością wydawnictwa sprawował pieczę Jerzy Wojciechowski, późniejszy Prezes Stowarzyszenia „Jazz w muzeum”. Płyta w 2002 roku  była nominowana do najważniejszej nagrody polskiego rynku muzycznego FRYDERYKA w kategorii Jazzowa Płyta Roku. Od tego wydarzenia mija w tym roku 20 lat. W Polsce koncertowała wielokrotnie, ostatnio między innymi z Orkiestrą NOSPR, prezentując nową wersję przebojów z  filmów z Jamesem Bondem. Od wielu lat mieszka w Niemczech, gdzie  uczy śpiewu jazzowego i improwizacji w Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa w Monachium.

Karen Edwards – fortepian, śpiew
Józef Eliasz – perkusja
Piotr Lemańczyk – kontrabas
Marcin Gawdziś – trąbka