146. Jazz w Muzeum | LIZZ WRIGHT

Data: środa, 13.03.2024, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK


Lizz Wright, światowej sławy wokalistka i kompozytorka, już w marcu 2024 roku odwiedzi Polskę na dwóch koncertach w ramach europejskiej trasy koncertowej.

Artystka znana jest przede wszystkim z wyjątkowego, urzekającego głosu – głębokiego, ciemnego, matowego altu, który uczynił z niej jedną z czołowych przedstawicielek wokalnego jazzu na świecie i sprawił, że jest porównywana do takich legend jak Nina Simone, Tracy Chapman czy Dianne Reeves. Lizz Wright w swojej twórczości łączy elementy ekspresyjnego jazzu, melancholijnego bluesa, soulu, muzyki gospel, folk, czy r’n’b. Z fuzji różnorodnych gatunków stworzyła swój oryginalny muzyczny język, głęboko zakorzeniony w jej własnej historii i tradycji amerykańskiego Południa.

Pochodzi z małego miasteczka Hahira w Georgii na południu USA. Pieśniami gospel i spirituals nasiąkała od dziecka. Czarnej tradycji Południa uczyła się pod okiem ojca-pastora. Już jako mała dziewczynka śpiewała w kościele akompaniując sobie na pianinie, wtedy też zainteresowała się bluesem i jazzem. Studiowała śpiew na Georgia State University, gdzie poznała takie gatunki muzyki jak  r’n’b, rock i pop.

Nigdy nie miała wątpliwości co do swojego talentu i charyzmy. Jej pierwsza trasa koncertowa, zorganizowana w 2002 r. była poświęcona pamięci Billy Holiday – wielkiej divy, wokalistki, która jak nikt potrafiła wyśpiewać swoją duszę, artystki zmagającej się z dyskryminacją Afroamerykanów. Lizz wybrała ją na swoją patronkę. Podobnie jak ona współpracowała z wielkimi jazzmanami – na swoich pierwszych płytach „Salt” (2003 r.) i „Dreaming Wide Awake” (2005) wspierali ją m.in. saksofonista Chris Potter, pianista Danilo Perez, gitarzysta Bill Frisell, czy perkusista Brian Blade.

Debiutancki krążek wokalistki „Salt” z 2003 roku znalazł się na drugim miejscu listy Bilboard w kategorii Contemporary Jazz, a jej następna płyta „Dreaming Wide Awake” dotarła na pierwsze miejsce i uczyniła z niej światową gwiazdę jazzu. Artystka ma na swoim koncie osiem wydanych albumów i liczną współprace z cenionymi muzykami, takimi jak m.in. pianista Joe Sample, kompozytor Danilo Pérez, saksofonista David Sanborn, Toots Thielemans czy basista Massimo Biolcati.

W 2022 r. Wright założyła własną niezależną wytwórnię płytową Blues & Greens Records wraz z wydaniem w czerwcu Holding Space – genialnego albumu na żywo przedstawiającego koncert w Berlinie w Niemczech w 2018 r.; a także towarzyszący mu film krótkometrażowy.  Po 20 latach kontraktów z dużymi wytwórniami, Wright po raz pierwszy w swojej karierze stała się właścicielką swoich głównych nagrań. Blues & Greens Records tworzy dla Wrighta zdrowy ekosystem, w którym na pierwszym planie znajdują się zrównoważone i solidne praktyki biznesowe.

W 2024 roku Wright wyda swój debiutancki album studyjny w swojej wytwórni pt. Shadow, a na niej piosenki celebrujące intymność romantycznej miłości, straty, wspólnoty i uzdrowienia. Jej koncert jest zjawiskiem terapeutycznym i kojącym nasze dusze.

LIZZ WRIGHT – śpiew
Ivan Edwards – perkusja
Kenny Banks – keyboard
Adam Levy – gitara
Ben Zwerin – gitara basowa

bilety: kasa OCK oraz na jazzwmuzeum.pl/bilety