147. Jazz w Muzeum | JOHN SCOFIELD QUARTET

Data: wtorek, 19.03.2024, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK


John Scofield – amerykański gitarzysta jazzowy, jest uważany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych gitarzystów w całej historii jazzu i fusion.

„Jeden z najważniejszych gitarzystów na świecie” – tak opisuje się Johna Scofielda od równo 40 lat, kiedy dołączył do zespołu Milesa Davisa (wystąpił z nim w 1983 r. w pamiętnym koncercie w Sali Kongresowej w Warszawie).

Większość swojej kariery Scofield poświęcił na łączenie muzyki jazzowej z rockową. Stał się ikoną jazzowej gitary.

Urodzony w Ohio i wychowany na przedmieściach Connecticut Scofield zaczął grać na gitarze w wieku 11 lat, zainspirowany zarówno muzykami rockowymi, jak i bluesowymi. To było w latach 60-tych. Ale już jako nastolatek zainteresował się jazzem. Uczęszczał do Berklee College of Music w Bostonie. Po debiutanckim nagraniu z Gerrym Mulliganem i Chetem Bakerem, Scofield przez dwa lata był członkiem zespołu Billy Cobham-George Duke. W 1977 nagrywał z Charlesem Mingusem i dołączył do kwartetu Gary’ego Burtona. Swoją międzynarodową karierę rozpoczął jako lider zespołu w 1978 roku. W latach 1982–1985 Scofield koncertował i nagrywał z Milesem Davisem. Kariera u Davisa otwarła mu drzwi do światowej kariery. Od tego czasu przewodził własnym zespołom na międzynarodowej scenie jazzowej, nagrywając jako lider ponad 30 albumów (wiele z nich to już klasyki). Współpracował z takimi współczesnymi ulubieńcami, jak Pat Metheny, Charlie Haden, Medeski, Martin & Wood, Bill Frisell, Brad Mehldau, Mavis Staples, Jack DeJohnette, Joe Lovano. Grał i nagrywał z Tonym Williamsem, Jimem Hallem, Ronem Carterem, Herbie Hancockiem, Joe Hendersonem czy Dave’em Hollandem. John Scofield przed laty, współpracował także z polskimi muzykami: Zbigniewem Seifertem (płyta Passion) i z Michałem Urbaniakiem.

Ogromną popularność zyskały jego nagrania z Joe Lovano czy triem Medeski Martin & Wood, ale na pierwszym miejscu zawsze były autorskie projekty gitarzysty, za które dziewięciokrotnie był nominowany do nagród Grammy, a także trzy razy został laureatem tej statuetki.

Gitarowa twórczość Johna Scofielda wywiera wpływ na jazz od późnych lat 70-tych i nadal zyskuje na popularności. Posiadacz bardzo charakterystycznego brzmienia i różnorodności stylistycznej. Scofield jest mistrzowskim improwizatorem jazzowym, którego muzyka ogólnie plasuje się gdzieś pomiędzy post-bopem, jazzem z funkowymi akcentami i R&B.

Ostatnia jego płyta „Uncle John’s Band” została nagrana dla wytwórni ECM i nazwana na cześć piosenki zespołu Grateful Dead, która kończy ten podwójny album. Album zawiera szeroki repertuar, obejmujący utwory od „Mr Tambourine Man” Boba Dylana po „Old Man” Neila Younga, od „Somewhere” Leonarda Bernsteina po klasyk Milesa Davisa Birth of the Cool „Budo”. A standardy jazzowe, w tym „Stairway to the Stars” i „Ray’s Idea”, sąsiadują z siedmioma oryginałami Scofielda o różnych akcentach swingowych, funkowych i folkowych. Część z tych utworów z pewnością usłyszymy 19 marca w Ostrowskim Centrum Kultury.

Koncert w Ostrowie Wielkopolskim w ramach cyklu „Jazz w muzeum”, będzie jedynym koncertem w Polsce w trakcie wiosennej europejskiej trasy.


JOHN SCOFIELD QUARTET

John Scofield – gitara
John Cowherd – keyboard, fortepian
Vicente Archer – gitara basowa
Josh Dion- perkusja

bilety: kasa OCK oraz na jazzwmuzeum.pl/bilety