150. Jazz w Muzeum | Marta Zalewska Orchestra

Data: czwartek, 26.09.2024, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK


150. Jazz w Muzeum | Marta Zalewska Orchestra Eskaubei & Tomek Nowak Quartet

Legendarna grupa Dżamble, dokładnie 53 lata temu wydała fenomenalną płytę „Wołanie o słońce nad światem”.  Był to zapis nagrań przeprowadzonych z dużym rozmachem, gdyż poza stałymi członkami zespołu (z Andrzejem Zauchą na czele), w sesji brali udział m.in. legendarni polscy muzycy jazzowi: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Janusz Muniak, czy Zbigniew Seifert. Pół wieku później repertuar z tej płyty powraca w nowej odsłonie – w nowych aranżacjach Marty Zalewskiej i w wykonaniu Marta Zalewska Orchestra, zespołu złożonego z czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej i rockowej.

Tak o swoim projekcie specjalnym mówi liderka, wokalistka i basistka Marta Zalewska: Utwory z płyty „Wołanie o słońce nad światem” znam od nastoletnich lat i jako oddana fanka estetyki muzycznej lat 60. przygotowując koncert, starałam się zachować styl i klimat tamtego okresu, oddając należyty hołd fenomenalnym muzykom Dżambli i nie próbując stwarzać ich twórczości na nowo. Zaprosiłam do współpracy fantastycznych muzyków jazzowych, rockowych i bluesowych – nasza wspólna interpretacja legendarnych utworów „Masz przewrócone w głowie” czy „Wymyśliłem Ciebie” niech przywoła atmosferę znakomitego czasu dla muzyki jakim był przełom lat 60. i 70. XX wieku i podkreśli, jak ponadczasowy jest pochodzący z 1971 roku album Dżambli.

26 września 2024 r. w ramach 150 edycji „Jazz w muzeum”, Marta Zalewska wraz ze swoją 9-cio osobową Orkiestrą przypomni utwory z tego albumu.

Marta Zalewska Orchestra wystąpi w składzie:
Marta Zalewska – wokal, gitara basowa, kierownictwo muzyczne
Jerzy Małek – trąbka
Łukasz Poprawski – saksofon tenorowy
Piotr Wyleżoł – fortepian, organy
Krzysztof Zagajewski – gitara elektryczna
Michał Piotrowski – perkusja
Manolo Alban Juarez – instrumenty perkusyjne
Małgorzata Markiewicz – wokal towarzyszący
Łukasz Lipski – wokal towarzyszący

Tego samego wieczoru wystąpi również jedyny w kraju regularnie aktywny koncertowo i wydawniczo jazz rap band czyli Eskaubei & Tomek Nowak Quartet.  Istnieje od 2014 roku. Zespół tworzą czołowi muzycy młodego i średniego pokolenia: Tomasz Nowak, Kuba Banaszek, Alan Wykpisz, Maksymilian Olszewski i Wojciech Długosz „Mr Krime”, oraz raper, poeta i tekściarz Bartłomiej Skubisz „Eskaubei”. Koncertowali z Agą Zaryan, Michałem Urbaniakiem czy Krzesimirem Dębskim, a w innych konfiguracjach współpracowali chociażby z Nigelem Kennedy, Randym Breckerem, Gregiem Osby, Vitoldem Rekiem czy muzykami zespołu Amy Winehouse. Mają na koncie blisko 150 koncertów oraz 4 albumy, w tym ostatni, winylowy „Tyrmand to Jazz”, który ukazał się 10 grudnia 2021 r. i zadebiutował na liście OLiS najlepiej sprzedających się płyt winylowych w Polsce. Na ich płytach pojawili się m.in. Ten Typ Mes, Robert Cichy, Eldo, Jarecki, Afrojax. Zespół jest w trakcie nagrywania 5 płyty na 10 lecie zespołu, która ukaże się w 2024 roku. Zespół dwa lata z rzędu był podwójnym laureatem plebiscytu Jazz 2016 i Jazz 2017 magazynu JazzPress i RadiaJazz.FM w kategoriach „Polski jazzowy zespół roku” i „Polska jazzowa płyta roku”.