Literatura…| „Każdy powinien mieć dwie nogi”. Wiersze na wojnie

Data: czwartek, 07.07.2022, godz. 19:00
Miejsce: Forum Synagoga


„KAŻDY POWINIEN MIEĆ DWIE NOGI”. WIERSZE NA WOJNIE

Poezja ukraińskiego poety, Serhija Żadana

Adam Buszek, Magdalena Szewczuk

SERHIJ ŻADAN (ur. 23 sierpnia 1974 r. w Starobielsku) – ukraiński pisarz, poeta, eseista i tłumacz. Członek punkowego zespołu Żadan i Psy. Absolwent i wykładowca ukrainistyki oraz germanistyki w Instytucie Pedagogicznym w Charkowie. Laureat Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” 2015 za powieść Mezopotamia, Nagrody „Mosty Berlina” i Nagrody im. Josepha Conrada. Tłumaczony na szesnaście języków. W języku polskim ukazało się kilka jego tomików (między innymi EtiopiaAnteny i Drohobycz) oraz powieści (między innymi Internat i Mezopotamia).

Czytanie wierszy Serhija Żadana z tomu Drohobycz, dyskusja o poezji w czasie wojny, o poezji, która „raportuje” z linii frontu niemal na żywo, rozmowa o sensie pisania podczas bombardowań (możliwa polemika z Tadeuszem Różewiczem i jego utworami.

 

MAGDALENA SZEWCZUK – poetka-amatorka, sympatyczka literatury i słowa ogólnie pojętego. W 2016 r. dzięki wsparciu białostockiego domu kultury wydała debiutancki tomik poezji Ciepło zimno. Z wykształcenia filolog języka angielskiego. Ma na swoim koncie kilka tłumaczeń, m.in. poezji Anne Sexton.

 

ADAM BUSZEK – filolog i redaktor. Autor książki poetyckiej Cztery strony twarzy. Współpracownik prasy kulturalnej. Redaktor serii poetyckiej Państwowego Instytutu Wydawniczego „Poeci do kwadratu”. Założyciel pracowni edukacyjnej „Dam Słowo”. Prowadzi w 2022 r. w OCK autorskie warsztaty literackie PRACOWNIA SŁOWA.