141. Jazz w Muzeum | Mike Stern Band

Data: niedziela, 16.04.2023, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK


MIKE STERN BAND W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM

Sławny gitarzysta amerykański Mike Stern wystąpi ze swoim zespołem na koncercie w ramach 141 edycji Jazz w muzeum. W skład zespołu wchodzić będą wielkie światowe gwiazdy swoich instrumentów:

Mike Stern – gitara
Leni Stern – gitara, śpiew   (Bill Frisell, Bob Berg, David Sanborn
Bob Franceschini – saksofon  (Victor Wooten, Lionel Richie, Richard Bona, Jennifer Lopez)
Dennis Chambers – perkusja  (John Scofield, John McLauglin, Santana, bracia Brecker)
Chris Minh Doky – gitara basowa  (Michael Brecker, David Sanborn, Trilok Gurtu, John Scofield)

Dzięki swojej karierze, która sięga już czterech dekad i dyskografii, która zawiera kilkanaście płyt, pięciokrotnie nominowany do nagrody Gramy, umieścił siebie jako jednego z najlepszych jazzowych gitarzystów oraz kompozytorów swojej generacji. Prezentuje styl muzyczny fusion, czyli jazz z elementami charakterystycznymi dla muzyki rockowej. Jego idolami w młodości byli Jimi Hendrix i Eric Clapton. To właśnie im zawdzięcza ten rockowy pierwiastek, który zawarty jest w jego grze i muzyce.

Urodzony w Bostonie w styczniu 1953 roku. Studiował na Berklee College of Music pod okiem Pata Metheny.. Po studiach, rozpoczął karierę gitarzysty z Blood, Sweat & Tears, miał wtedy 22 lata. Po krótkim epizodzie w zespole Billy’ego Cobhama w latach 1979-1980, przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie został zaproszony przez Milesa Davisa do grania kluczowej roli w świętowaniu powrotu zespołu Davisa w 1981 roku (w zespole grali również basista Marcus Milles, perkusista Al Foster, perkusista Mino Cinelu oraz saksofonista Bill Evans). Debiut nastąpił na płycie  „We Want Miles”.  W czasie trzyletniej współpracy z Milesem, Stern zagrał na trzech jego płytach. W latach 1983-1985 występował podczas tras koncertowych z zespołem Jaco Pastoriusa  Word of Mouth Band.Latem 1986, koncertował także z Davidem Sanbornem, a następnie dołączył do elektryzującej edycji Steps Ahead, grając z Mikem Mainierim, Michaelem Breckerem, Darrylem Jonesem i Stevem Smithem.

Lata 90. okazały się dla Sterna bardzo płodne i udane. Jego nagranie z 1993 „Standards (And Other Songs)”, pozwoliły mu uzyskać tytuł najlepszego gitarzysty roku gazety Guitar Player. W 1994 i 1996 roku został nominowany do nagrody Grammy za „Is What It Is” oraz „The Lines”. W 1997, Stern nagrał „Give And Take” z Johnem Patituccim, Jackiem DeJohnettem, Donem Aliasem oraz ze specjalnymi gośćmi Michaelem Breckerem oraz Davidem Sanbornem. Utwory z tej płyty pozwoliły Sternowi zdobyć nagrodę Orville’a W. Gibson dla najlepszego gitarzysty jazzowego. Jego kolejna płyta „Voices” z 2001 roku dała Sternowi kolejną nominację do nagrody Grammy. Kolejne nagranie „Who Let The Cats Out”, tym razem z zespołem Heads Up International  przyniosło czwartą już dla Sterna nominację do nagrody Grammy.

W 2007 roku, na Międzynarodowym Festiwalu Jazz de Montreal, Stern został uhonorowany nagrodą Milesa Davisa, za swój znaczący wkład w muzykę jazzową. Stern dołączył także do sławnego zespołu Yellowjackets  a ich wspólna płyta „Lifecycle” jest przez wielu uważana za najbardziej innowacyjny oraz zapadający w pamięć album jazzowy, która została później nominowana do nagrody Grammy z najlepszy dotychczasowy album jazzowy. Ma na swoim koncie współpracę z takimi muzykami jak: Richard Bona, Dennis Chambers, Dave Weckl, Victor Wooten, Marcus Miller, Bob Berg, Herbie Hancock, Mino Cinelu, Billy Cobham.