149. Jazz w Muzeum | Bill Evans and the VansBand Allstars

Data: czwartek, 16.05.2024, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK


Bill Evans and the VansBand Allstars

W szkole średniej uczył się gry na fortepianie. Później jednak wybrał saksofon jako główny instrument. Przez rok studiował na University of North Texas, a w 1978 przeniósł się na William Paterson University, gdzie studiował m.in. pod kierunkiem Dave’a Liebmana, współpracownika Milesa Davisa. W 1979 przeprowadził się do Nowego Jorku. W 1980 dołączył do zespołu Milesa Davisa, gdzie grał na saksofonie tenorowym i sopranowym. Uczestniczył w nagraniu płyt The Man with the Horn, We Want Miles, Star People i Decoy.

Bill Evans to światowej klasy saksofonista i producent urodzony w 1958 roku w stanie Illinois. Na międzynarodowej scenie muzycznej zadebiutował w latach 80-tych w zespole Milesa Davisa (w wieku 21 lat) i nagrał z nim 6 płyt. W roku 1984 opuścił Davisa i związał się z The Mahavishnu Orchestra, z którą nagrał dwie płyty. Doprowadziło to w następstwie do tras koncertowych i nagrań z takimi artystami jak John McLaughlin, Herbie Hancock i Mick Jagger. Przez 15 lat intensywnie koncertował z zespołem Randy Brecker/Bill Evans nagrywając płytę „Soulbop Band live”. Głęboko zaintrygowany i ostatecznie zainspirowany jazzem, a także amerykańską muzyką korzeni, Evans stworzył projekt „ Soulgrass ”, przekraczając granice jazzu i improwizacji. Do ostatnich wydarzeń należą trasy koncertowe i/lub występy z Robbenem Fordem (Soulgrass Meets Blues), The Mike Stern/Bill Evans Band, Medeski Martin & Wood oraz z The Allman Brothers Band, Warrenem Haynesem.

Dziś ma na koncie 26 solowych albumów oraz nominacje do nagrody Grammy. Wiosną 2024 roku Bill Evans wyda swoje 27 solowe nagranie zatytułowane „Who I Am”. Natomiast w maju 2024 r. Bill wyruszy w trasę po Europie z zespołem „Bill Evans and the VansBand Allstars”. Keith Carlock, John Medeski, Felix Pastorius. a także tournée po Brazylii w lipcu 2024 r. i kolejną obszerną trasę po Europie w listopadzie 2024 r.

W tym zestawieniu osobowym przyjedzie na jedyny koncert w naszym kraju na zakończenie naszego jubileuszu 30 – lecia  Jazzu w muzeum.

 

Bill Evans – saksofon tenorowy i sopranowy
John Medeski – instrumenty klawiszowe
Felix Pastorius – gitara basowa
Keith Carlock – perkusja