29.WJP | 35 lat VOO VOO

Data: sobota, 02.10.2021, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK


 

Takich wydarzeń na Festiwalu WSZYTSKO JEST POEZJĄ zabraknąć nie może.
Fantastyczne brzmienie, oryginalność tekstów i pomysł na siebie – niezmiennie towarzyszy formacji Voo Voo.

Tym razem urodziny obchodzą u nas, na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury.
Wydarzenie ma wyjątkowy charakter – jest częścią trasy koncertowej z okazji 35-lecia zespołu.

W ramach „koralowych godów” grupa przygotowała wiele atrakcji wydawniczych i koncertowych.
No i postanowiliśmy sobie urządzić 35-lecie. Powody są trzy: pierwszy – nie wydaje nam się sensowne czekać na 40-lecie bo tak sobie ten świat urządziliśmy, że nie wiadomo czy rok 2026 w ogóle nastąpi. Drugi – 35 dodać 35 daje 70, a to z kolei po odjęciu 0 daje 7 czyli tytuł naszej ulubionej płyty. Trzeci – Gdybyśmy my nie obchodzili, to kogo by to obchodziło? – mówi Wojciech Waglewski, lider i założyciel VOO VOO.

Ponadto, 21 kwietnia, w dniu urodzin lidera Voo Voo, Wojciecha Waglewskiego, ukazała się jubileuszowa kompilacja pt. „Nabroiło się (1986-2021)”, zawierająca autorski wybór 35. utworów podsumowujący dotychczasową, 35-letnią działalność zespołu.

Tak wydawnictwo zapowiada autor biografii Voo Voo – Piotr Metz: „Szanowni Państwo, ten zestaw to nie obcojęzyczne „best of”, czy „greatest hits”. A tym bardziej swojskie bardziej „złote przeboje”. To ścieżka dźwiękowa więcej niż jednego, więc pewnie i Waszego pokolenia. Od różnych faz, przez wszystkich muzyków i wojowników po się poruszanie w niełatwej rzeczywistości. To sposób na opanowanie niesfornego bytu, ze świadomością, że się nam zbiera, bo nabroiliśmy i Bóg nam dokopać może. I że są rzeczy najważniejsze.

Płyta doskonale oddaje fenomen Voo Voo – zespołu, który wymyka się łatwym definicjom. Twórczość grupy i jej lidera Wojciecha Waglewskiego wciąż ewoluuje, zmienia swój charakter, nieustannie zaskakując fanów. Na swoim koncie mają niezliczoną ilość koncertów, ponad 40 albumów oraz współpracę z artystami światowego formatu jak Don Cherry, Nick Cave, Twinkle Brothers, Esperanza Spalding czy Alim Qasimov – uznany przez New York Times za jednego z najważniejszych współcześnie żyjących śpiewaków na świecie, laureat niezwykle prestiżowej nagrody muzycznej International Music Council UNESCO. To wyróżnienie otrzymali m.in. Yehudi Menuhin, Dymitr Szostakowicz czy Leonard Bernstein. Na krajowej scenie Voo Voo nagrywało i występowało m.in. z Tomaszem Stańką, Urszulą Dudziak, Leszkiem Możdżerem, Anną Marią Jopek, Katarzyną Nosowską, zespołem Mazowsze, wybitną mezzosopranistką Małgorzatą Walewską. Trudno o zespół z równie imponującym dorobkiem i równie szerokimi horyzontami muzycznymi.

Na albumie „Nabroiło się (1986-2021)”, znalazły się zremasterowane utwory, doskonale znane wielbicielom grupy, jak również nagrania wcześniej niedostępne. Między innymi pierwsza wersja hymnu WOŚP – Karnawał z ’91 roku oraz nowa wersja utworu „Nim stanie się tak, jak gdyby nigdy nic”, bezsprzecznie jednego z najbardziej charakterystycznych w dorobku zespołu. Wydawca – ART2 Music przygotowuje również winylową, 4-płytową edycję albumu.

W ramach jubileuszu 35-lecia, wiosną ukazały się również kolekcjonerskie wznowienia pierwszego historycznego singla i albumu pt. „Voo Voo” oraz cenionej przez fanów „Sno-powiązałki”. Odświeżone brzmieniowo i graficznie płyty nabiorą dodatkowych barw dzięki dedykowanym specjalnym kolorom winyli, na których zostały wytłoczone.

bilety: 80 zł do nabycia w kasie OCK oraz na www.kultura.pax.pl

Warunki organizacji wydarzeń kulturalnych w obiektach zamkniętych ze względu na zagrożenie spowodowane COVID19:
– widownia ograniczona do 75% miejsc
– do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione
– obowiązkowe zakrywanie ust i nosa dla uczestników na terenie obiektu