Andrzej Tyszko | Spotkanie z mistrzem fotografii

Data: czwartek, 18.04.2024, godz. 18:00
Miejsce: Mała Scena OCK


UWAGA! Gratka dla kolekcjonerów:)
Podczas spotkania będzie można nabyć album „Twarze muzyki” oraz uzyskać od autora dedykację.

„Twarze muzyki” to fotograficzny album zawierający 150 niezwykłych portretów muzyków i zespołów polskiej elity muzycznej wykonanych przez Andrzeja Tyszko w latach 1982 – 2015.

Cena albumu, tylko na spotkaniu, 60,00 zł

 

Andrzej Tyszko swoje pierwsze projekty artystyczne realizował na początku lat 70-tych będąc współzałożycielem Grupy Twórczej „Zwyczajna 44”. Owocem pracy tej czteroosobowej grupy było pięć socrealistycznych wystaw stanowiących odzwierciedlenie otaczającej twórców socjalistycznej rzeczywistości. W swoich pracach sprzeciwiali się oni bezdusznej szarości życia, w której przyszło im dojrzewać.

Drugim obszarem zainteresowań Grupy był akt. Powstały cztery interesujące wystawy dotyczące tego tematu, w których widoczna była z jednej strony fascynacja twórców otwartą i bezpretensjonalną nagością, a z drugiej poszukiwanie indywidualnej interpretacji tego ponadczasowego tematu. W latach 1974-80 powstało łącznie dziewięć wystaw, które były eksponowane w ponad 30 miastach Polski.

Profesjonalną działalność Andrzej rozpoczął na początku lat 80-tych. Do roku 1987 stworzył ponad 60 okładek płyt i wiele plakatów dla najwybitniejszych muzyków sceny polskiej. Dzięki jego wrażliwości i wyostrzonej umiejętności wnikliwego postrzegania, wykonane przez niego portrety trafnie oddają istotę fotografowanej osoby, czego wyrazem stały się wyjątkowo piękne i głębokie portrety wybitnych polskich muzyków. Cała muzyczna część twórczości została ukazana w albumie „Twarze Muzyki Andrzej Tyszko Fotografie 1982 – 2015”.

Praca artysty z muzykami trwa do dziś. Powstają nowe portrety i nowe okładki płyt.

W latach 1987-1990, na zamówienie Norweskiego Stowarzyszenia Jazzowego wykonał portrety całej plejady norweskich jazzmanów.

Po powrocie do Polski w roku 1990 założył autorskie studio fotografii reklamowej – „Tyszko Fotografia” i bardzo szybko stał się jednym z najbardziej wziętych fotografów komercyjnych.

Niezależnie od działalności komercyjnej Andrzej Tyszko przez całą swoją drogę artystyczną nieprzerwanie uprawiał fotografię aktu, w której najbardziej interesuje go czysta forma. Za pomocą ciała, światła i czasu tworzy odkrywcze, bardzo malarskie i pełne poezji i mocne obrazy.

Głównym tematem fotografii Andrzeja, zarówno w sztuce jak i w reklamie, są ludzie. Ukazuje ich w sposób bardzo szlachetny, a zarazem odważny i nowoczesny. Jego receptą na dobry portret jest odnalezienie istoty osoby fotografowanej i jednocześnie cząstki siebie.

Łącznie Andrzej Tyszko zaprezentował 8 wystaw indywidualnych. Wystawa „Twarze Muzyki” była prezentowana w pięciu miastach Polski i w Nowym Jorku. W przygotowaniu dwunasta: Norwescy muzycy jazzowi.

 

wstęp wolny
liczba miejsc siedzących ograniczona