Jacek Boczar | Ilustracje bajek niewydanych

Data: czwartek, 20.10.2022, godz. 19:00
Miejsce: Galeria PIK


Jacek Boczar urodzony w 1986 roku, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach i Akademii Fotografii w Krakowie. Członek Tyskiego i Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Od najmłodszych lat prowadził dokumentację imprez masowych dla Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Współpracował z Katowickim Oddziałem Gazety Wyborczej. Jego zdjęcia ukazywały się również w Dzienniku Zachodnim, Górnośląskim Informatorze Kulturalnym, w kalendarzach i programach teatralnych. Pracował jako asystent studia w Akademii Fotografii w Krakowie. Przez cztery lata prowadził własną firmę reklamową. W tym czasie projektował plakaty, okładki płyt i broszury informacyjne. Dokumentował przebieg zabiegów neurochirurgicznych do celów edukacyjnych w Sport-klinice w Żorach. Prowadził warsztaty dla Akademii Slow Managemant w ramach programu Culture Pro w Krakowie. Jest pomysłodawcą i kuratorem „Leśnej Galerii Sztuki” przy festiwalu Srogie Granie w Mysłowicach. Realizuje autorskie projekty związane z fotografią portretową i inscenizowaną. Pasjonuje go tworzenie zdjęć kreacyjnych wraz z różnymi metodami ich przetwarzania.

Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce: Tychy, Katowice, Kraków, Łódź, Kalisz, Zabrze, Świdnica, Rawicz, Krosno i za granicą: Niemcy (Düsseldorf), Litwa (Wilno), Czechy (Ostrava), Bułgaria (Sophia), Węgry (Kiskunfélegyháza), Japonia (Kobe).

Laureat 23. Biennale Fotografii w Technikach Szlachetnych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu REMIS Ostrów Wielkopolski w 2021 roku.

 

ILUSTRACJE BAJEK NIEWYDANYCH to seria fotografii bazujących na barwnej wyobraźni autora. Można odbierać je zarówno jako zdjęcia pojedyncze, jak i niekończący się cykl baśniowych opowieści. To zaproszenie do podróży w świecie malarskiej wrażliwości, która na płaszczyźnie fotografii spotyka się z rzeczywistością.
Cykl ten powinien być postrzegany jako zachwyt nad snem, który mógłby zaistnieć i zostać uchwycony przez aparat. Autor gromadzi i przechowuje myśli o obrazach w postaci swoistych scen teatralnych, po czym przekazuje je nam w kadrach wypełnionych tajemniczą, baśniową atmosferą. Każda z prezentowanych opowieści jest osobnym przedsięwzięciem, dającym możliwość oderwania się od rzeczywistości i zanurzenia w świecie fantazji.
Ogromną rolę w prezentowanych historiach odgrywają rekwizyty gromadzone i tworzone na potrzeby kolejnych prac fotograficznych. Do udziału w realizacjach autor często zaprasza przyjaciół. Sam wybiera bohaterów, kreuje sytuacje i znajduje miejsca potrzebne do ich realizacji. W czasie sesji zdjęciowych fotograf wchodzi również w rolę aktora. W tym czasie precyzyjnie ustawiony i uruchamiany za pomocą samowyzwalacza aparat rejestruje uprzednio wymyśloną scenę. Autor przyznaje, że ten sposób działania daje mu dużą wolność w kreowaniu całego zdarzenia.
Prace wchodzące w skład cyklu to przemyślane, uporządkowane i co najważniejsze dokładnie zaplanowane kadry. Składają się one na próbę nawiązania dialogu z dziecięcą wrażliwością widza, pozostawiając miejsce dla jego własnych interpretacji. To cykl do którego warto wracać i niejednokrotnie odnajdować w nim kolejne, wcześniej przeoczone drobiazgi.
Małgorzata Błaszczyk / Galeria Strefa A