ABBA Forever | Jan Gałach & Friends

Data: sobota, 28.10.2023, godz. 20:00
Miejsce: Mała Scena OCK


Projekt, który zrodził się z pasji do muzyki i sentymentu do brzmień z minionych epok. Ośmiu znakomitych muzyków – w tym polska śmietanka bluesowego grania – rzuciło sobie wyzwanie aby przypomnieć publice największe utwory z lat ’70 oraz ’80. Aby jednak nie było zbyt pretensjonalnie, postanowili zrobić to w odświeżonej formie, właśnie z nutką rockowo-bluesowego grania, tak dobrze przez nich znaną. Tak o to powstało nadzwyczajne wydarzenie, które do tej pory nie miało miejsca na polskiej scenie muzycznej. Artyści nie ograniczają się do odtwarzania piosenek, tak dobrze wszystkim znanym – lecz właśnie ukazują je w nowej formie, wkomponowując charakterystyczne brzmienia tychże muzyków, dzięki czemu piosenki zyskują nowe życie. Niemniej niech nazwa projektu nie będzie myląca. Oprócz utworów zespołu ABBA, muzycy zabiorą widzów w zachwycającą podróż do minionych lat. „Footlose”, „I had the time of my life” to tylko niektóre piosenki wpisane do repertuaru tego wydarzenia.

 

A zespół jest wyborny: Jan Gałach (skrzypce) doskonale znany, śląski multiinstrumentalista i pomysłodawca tego całego zamieszania. Jego wszechstronność i brak możliwości zaszufladkowania widać w zespołach, w których gra Jan Gałach Band, Czarny Pies czy solowy projekt wokalisty zespołu Dżem – Maćka Balcara. Jacek Jaguś (gitara) polski wokalista i gitarzysta bluesowy. Członek i współzałożyciel grupy J.J. Band. Andrzej Stagraczyński (bas) znakomity basista. Koncertował z wieloma muzykami w kraju i za granicą, m.in.: Stare Dobre Małżeństwo, Alicja Janosz, HooDoo Band, JJ BAND. Damian Szewczyk (wokale) fantastyczny, wrocławski wokalista, występuje w zespole Leszka Cichońskiego. Współpracował i dzielił scenę z wieloma znakomitymi i znanymi muzykami, między innymi: Jennifer Batten (Michael Jackson), Wojciech Hoffman (Turbo), Andrzej Nowak ( TSA, Złe Psy), Mieczysław Jurecki ( Budka Suflera), Marek Raduli, Janusz Yanina Iwański (Maanam), Jacek Krzaklewski (Perfect), Krzysztof Misiak (K-of-M, Chylińska) Bartek Niebielecki (perkusja) perkusista, multiinstrumentalista, muzyk sesyjny, współzałożyciel zespołu HooDoo Band, współpracował z Anitą Lipnicką. Wojtek Królikowski (klawisze) pianista, muzyk sesyjny, magister sztuki. Współpracował z takimi artystami jak: Muniek Staszczyk, Dziani Szmidt czy Grażyna Brodzińska. Anna Buczkowska (wokale) niebywały głos i brzmienie, uczestniczka trzynastej edycji The Voice of Poland – Marta Fedyniszyn (voc) absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, uczestniczka the Voice of Poland, należąca do młodego pokolenia wokalistów śląskich.

Autor tego niezwykłego przedsięwzięcia JAN GAŁACH to buntownik ze skrzypcami, który mimo szczenięcego wieku, jak na standardy światka muzycznego, w którym się obraca, ma już silną i zasłużoną pozycję. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w szkole muzycznej. W wieku 15 lat zaczął uczęszczać na warsztaty bluesowe organizowane w klubie Leśniczówka. Multiinstrumentalista grający przede wszystkim na skrzypcach, ale równie dobrze radzi sobie z cajonem czy gitarą. Kompozytor i aranżer.

Może się pochwalić współpracą z największymi w Polsce, m.in.: Dżem, Kasia Kowalska Martyna Jakubowicz, Organek, 4 Szmery, Leszek Winder, Jan Kyks Skrzek, Organek, Sebastian Riedel. Od 2014 na stałe nawiązał współpracę z Maciejem Balcarem. W 2011 roku założył swój własny zespół Jan Gałach Band. Ma intrygujący talent aranżowania środowiska charakterystycznego dla muzyki bluesowej, jako podłoża i fundamentu dla rockowo-folkowych improwizacji. Pojęcie bluesa w przypadku skrzypka jest trochę zbyt ogólne i niekompletne, gdyż chodzi tutaj o gałachowy blues, odznaczający się charakterystycznym brzmieniem i barwą jemu przypisaną. Jan Gałach od wielu lat jest uważany za najlepszego młodego elektrycznego skrzypka w polskim bluesie. Już od kilku lat jest nagradzany tytułem najlepszego multiinstrumentalisty wg magazynu „Twój blues” – i z tym trudno się nie zgodzić.

Koncerty muzyka czy to z jego autorskim projektem, czy w ramach gościnnych występów są zawsze połączeniem niebywałego talentu, olbrzymiego profesjonalizmu i prawdziwej pasji.

 

bilety do nabycia w kasie OCK i na www.kultura.pax.pl
45 zł – przedsprzedaż
55 zł – w dniu koncertu