Jazz w muzeum | Laboratorium

Data: piątek, 11.06.2021, godz. 19:00
Miejsce: Duża Scena OCK


Laboratorium – 50 lat zespołu

Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe
Marek Stryszowski – saksofon altowy, saksofon sopranowy, wokal
Marek Raduli – gitara
Krzysztof Ścierański – gitara basowa
Paweł Dobrowolski – perkusja

gościnnie:
Bernard Maseli – kat midi controler

Laboratorium, legendarna formacja jazzu elektrycznego założona w 1970 r. przez krakowskich muzyków:  Janusza Grzywacza, Mieczysława Górkę i Marka Stryszowskiego. Grupa zadebiutowała w 1971 r. W kolejnym roku wystąpiła  na kaliskim Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej zdobywając  Pierwszą Nagrodę , na festiwalu Jazz nad Odrą  II nagrodę, a w 1973 – I miejsce w kategorii „zespół”.  Pozwoliło to nagrać pierwsze utwory dla radia w Krakowie i zrealizować  jedną stronę albumu „Laboratorium – Zbigniew Seifert”.  W  1974 roku na festiwalu jazzowym w czeskim Cieszynie zostali laureatami pierwszej nagrody. Wyróżniani byli także muzycy zespołu, którzy z kolejnych festiwali przywozili nagrody : Janusz Grzywacz– nagrodę za kompozycję na Jazz nad Odrą’73, Marek Stryszowski – pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych’74, Krzysztof Ścierański – pierwszą nagrodę na Jazz nad Odra’78. W połowie lat 70. do Laboratorium dołączył Krzysztof Ścierański i jego brat Paweł (gitara elektryczna). Przez kolejne lata (1975-79) grupa  koncertowała i nagrywała głównie w kwintecie, którego trzon stanowili Grzywacz i Stryszowski (wraz z perkusistą Maciejem Górką, basistą Krzysztofem Ścierańskim i gitarzystą Pawłem Ścierańskim). W tym okresie zespół nagrał dwie znakomite płyty („Modern Pentathlon”, 1976, „Quasimodo”, 1979), a w 1978 r. wziął udział w festiwalu Jazz Yatra w Bombaju. Laboratorium stała się jedną z najbardziej popularnych grup fusion w Polsce i Europie. Od 1980 r. głównymi inicjatorami dokonań zespołu byli Grzywacz i Stryszowski, którzy – także poza Laboratorium- realizowali własne, autorskie projekty. Zmieniał się także skład zespołu i w zależności od towarzyszących muzyków przybierał różne nazwy – Duo Laboratorium lub Digital Jazz Laboratorium (z Janem Pilchem – perkusja) oraz kwintet Laboratorium uzupełniony o następujących muzyków: Andrzeja Mrowca – perkusja, Krzysztofa Olesińskiego – gitara basowa, Ryszarda Styłę – gitara oraz grających gościnnie Jana Błędowskiego – skrzypce i Jarosława Śmietanę – gitara.) W 1991 r. zespół zawiesił działalność, by wznowić ją po dwóch dekadach. Obecnie zespół występuje w podstawowym składzie, z solistami (wokalistką Rasm Al-Mashan, Bernardem Maselim, Krzesimirem Dębskim) oraz orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Częstochowskiej i Kaliskiej.

Dyskografia płytową zespołu  znaczą  tak znamienite albumy jak „Modern Pentathlon”, „Aquarium Live”, „Laboratorium-1977”, „Diver”, „Quasimodo”, „Nogero”, „Live-The Blue Light Pilot”, „Laboratorium no. 8” , „Polish Jazz: Laboratorium” ,„Anatomy Lesson”.

Najnowszy album „Now” jest pierwszym studyjnym albumem zespołu zrealizowanym po trzydziestu dwóch latach(!) i to w gwiazdorskim składzie: Janusz Grzywacz, Marek Stryszowski, Marek Raduli, Krzysztof Ścierański oraz – nieżyjący już dzisiaj – Grzegorz Grzyb. Mocna, soczysta i energetyczna muzyka Fusion, jest tutaj znakomitym znakiem firmowym „Laborki”. Ten kultowy jazz-rock krakowskiej formacji teraz został wzbogacony gościnnym udziałem Bernarda Maseli, Jarosława Jaroza Pakuszyńskiego oraz O.S.T.R.’a.

bilety: 60 zł

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa zgodnie z art.80 ust.1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Przypominamy o przestrzeganiu obowiązujących zasad sanitarnych:
– ilość osób przebywających w sali ograniczona,
– obowiązuje zachowanie dystansu pomiędzy widzami (niedostępne miejsca siedzące oznaczone),
– obowiązuje zakrywanie ust i nosa,
– obowiązuje dezynfekcja rąk.

Przypominamy o obowiązku zajmowania miejsc na widowni zgodnie z zakupionym biletem.