LITERATURA… | Każda rzecz jest żółta, jest zielona.

Data: czwartek, 22.07.2021, godz. 19:00
Miejsce: Forum Synagoga


LITERATURA JEST ZAWSZE NA MIEJSCU.
KAŻDA RZECZ JEST ŻÓŁTA, JEST ZIELONA. O WIERSZACH ANNE SEXTON I NIEPOKOJACH TŁUMACZA spotkanie z Magdaleną Szewczuk i Adamem Buszkiem

ADAM BUSZEK
Filolog i redaktor. Autor książki poetyckiej Cztery strony twarzy. Współpracownik prasy kulturalnej. Redaktor serii poetyckiej Państwowego Instytutu Wydawniczego „Poeci do kwadratu”. Założyciel pracowni edukacyjnej „Dam Słowo”.

MAGDALENA SZEWCZUK
Poetka-amatorka, sympatyczka literatury i słowa ogólnie pojętego. W roku 2016 dzięki wsparciu białostockiego domu kultury wydała debiutancki tomik poezji Ciepło zimno. Z wykształcenia filolog języka angielskiego. Ma na swoim koncie kilka tłumaczeń, lecz pierwszym wyzwaniem tłumaczenia poezji było spotkanie z Anne Sexton.

ANNE SEXTON [Anne Gray Harvey]
Urodzona w Newton (1928) amerykańska poetka i pisarka. Autorka dziesięciu tomów poetyckich. Laureatka Nagrody Pulitzera (1967) za tom Live or Die. W 1974 r. popełniła samobójstwo. W języku polskim ukazał się jedynie szczupły wybór wierszy pt. Kochając zabójcę (1994). Poezja Anne Sexton, często sięgając po tropy dziecinnej wyobraźni i kultury śródziemnomorskiej, z czujną namiętnością odwiedza granice kobiecości, erotyki, miłości, szaleństwa, ekstazy i śmierci.

 

Spotkanie prowadzi: Aleksandra Kiełb-Szawuła